Potyczki z filatelistyką Mariana Brońca

Data publikacji: 10 czerwca 2013

8 czerwca 2013 r. w południe Centrum Kultury Śląskiej zaroiło się od gości, którzy licznie przybyli, aby wziąć udział w wernisażu filatelistycznym „Moje potyczki z filatelistyką” znanego tarnogórskiego filatelisty Mariana Brońca. Pan Broniec wystawił w murach dawnego pałacu Donnersmarcków niezwykłą kolekcję całostek, czyli druków pocztowych – listów, pocztówek, telegramów, forszusów – z których najstarsze pochodzą z lat 70. XVIII w., a więc są rarytasami. Przy tej okazji pan Broniec został uhonorowany przez pracowników Centrum Kultury Śląskiej specjalnym listem gratulacyjnym oraz, wspólnie ze Starostwem Powiatowym, ogromną kopertą, a także życzeniami i upominkiem od Urzędu Miasta Tarnowskie Góry. Wśród gości nie zabrakło prezesów oddziałów filatelistycznych z różnych miast i okręgów, w tym Bytomia, Chorzowa, Rudy Śląskiej i Gliwic. Syn pana Brońca, Marek Broniec, opowiedział zebranym o kolekcjonerskiej pasji swojego ojca, a sam jubilat osobiście zaprosił gości do zwiedzenia wystawy, pokazującej obok całostek jego dyplomy, medale i nagrody. Miłym akcentem uroczystości stał się występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. Paderewskiego w Tarnowskich Górach. Przy okazji wernisażu można było zakupić na specjalnym stoisku okolicznościowe znaczki, kartki pocztowe, widokówki oraz uzyskać okolicznościowy stempel (w użyciu tylko do 15 czerwca!). Oferta CKŚ i Poczty Polskiej cieszyła się dużym zainteresowaniem. Po części oficjalnej goście udali się na parter do sali „bankietowej”, w której można było posilić się m.in. znakomitym żurkiem, bograczem, pasztetem, chlebem ze smalcem oraz wspaniałym chlebem – produktami , przygotowanymi przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim. Na deser były kawa i ciasto. To wszystko razem wzięte wytworzyło bardzo miłą atmosferę, dzięki czemu goście zabawili w pałacu długo, a przy okazji zwiedzili wystawy. Ten pierwszy wernisaż w dziejach Centrum Kultury Śląskiej okazał się debiutem bardzo udanym. W każdym razie sympatyczni filateliści zapowiedzieli, że jeszcze tu wrócą. Zapraszamy serdecznie!