Marek Wolny trzeci w Europie!

Data publikacji: 17 czerwca 2013
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Na rozegranych z udziałem prawie 330 zawodników z 25 krajów w Lucernie (Szwajcaria) w dniach 1-2 czerwca 2013 Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin/Shinkyokushin znakomicie zaprezentował się zawodnik TKS-u „Karate” Tarnowskie Góry 19-to letni Marek Wolny, który wywalczył brązowy medal w kategorii do 90 kg.


Na rozegranych z udziałem prawie 330 zawodników z 25 krajów w Lucernie (Szwajcaria) w dniach 1-2 czerwca 2013 Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin/Shinkyokushin znakomicie zaprezentował się zawodnik TKS-u „Karate” Tarnowskie Góry 19-to letni Marek Wolny, który wywalczył brązowy medal w kategorii do 90 kg.

Zawodnik w drodze do medalu w eliminacjach pokonał przed czasem Austriaka Petera Eichingera, a w ćwierćfinale Młodzieżowego Mistrza Europy, zawodnika z Węgier Gergo Petho. W walce półfinałowej Marek Wolny zmierzył się z wielokrotnym Mistrzem Europy, aktualnym Mistrzem Świata, najbardziej utytułowanym europejskim zawodnikiem – Valeri Dimitrovem z Bułgarii. Początek walki był bardzo wyrównany, jednak końcówka należała już do Bułgara i sędziowie jednogłośnie przyznali jemu zwycięstwo.

W Mistrzostwach wzięły udział jeszcze trzy zawodniczki TKS-u. Niestety nie udało im się przebić do strefy medalowej. Najbliżej tego była wielokrotna medalistka Mistrzostw Europy, Dobrosława Habraszka (34 lata), która w kategorii do 65 kg po dwóch zwycięskich walkach eliminacyjnych z Gabriele Inciuraite (Niemcy) oraz przed czasem z faworyzowaną Litwinką Eimsnte Leliukaite, kontrowersyjną decyzją sędziów przegrała walkę o półfinał z Rumunką Laurą Moldovan.

W kategorii do 55 kg do reprezentacji Polski zakwalifikowały się dwie zawodniczki TKS-u, aktualne medalistki Młodzieżowych Mistrzostw Europy: Marta Lubos (20 lat) i Klaudia Mastalerz (22 lata). Obydwie odpadły niestety w eliminacjach po wyrównanych walkach z medalistami Mistrzostw Europy z ubiegłego roku Issis Pinilla i Nuria Garrido (obydwie z Hiszpanii).

Reprezentacja Polski wywalczyła łącznie 5 medali wśród seniorów (srebrne: Agata Kaliciak w kat. +65 kg i Sandra Bukowy w kata, brązowe: Marek Wolny i Maciej Mazur w kat. -90 kg oraz Karol Cieśluk w kat.+90 kg) i 9 w konkurencjach juniorów (złoto: Filip Szeller w kata juniorów, srebro: Patryk Karpiński w kat. -55 kg i Justyna Kacperczyk w kat. -55 kg, brąz: Paula Malikowska w kat. -55 kg, Monika Lipka w kat. +65 kg, Jakub Zagończyk w kat. -60 kg, Kordian Czarnecki i Patryk Sobczak obydwaj w kat. -70 kg oraz Tomasz Bodzioch w kat. +75 kg). W klasyfikacji medalowej reprezentacja Polski zajęła 2 miejsce wśród juniorów i 6 wśród seniorów.

Bogdan Lubos (trener): Mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie. Marek Wolny obronił pozycję z ubiegłego roku i znowu wywalczył brązowy medal. Zarówno w eliminacjach jak i ćwierćfinale walczył świetnie, nie pozostawiając przeciwnikom żadnych szans. Z Dimitrovem dzisiaj nie miał jeszcze wielkich szans na zwycięstwo, jednak ta walka to kapitalne doświadczenie. Dimitrov większość swoich walk wygrywa przed czasem, Marek nie tylko walczył do końca ale Bułgar nie zdobył nawet żadnych punktów. Może w przyszłym roku uda się powalczyć o zwycięstwo? Wielka szkoda szansy, którą miała Dobrosława Habraszka. Po bardzo dobrych walkach przeszła dwie rundy eliminacyjne. W ćwierćfinale z Rumunką Moldovan także miała przewagę. Zarówno po pierwszej 3-minutowej rundzie, jak i po dwóch kolejnych 2-minutowych dogrywkach, dwóch z pięciu sędziów wskazywało na zwycięstwo naszej zawodniczki, pozostali wskazywali remis. Niestety do zwycięstwa trzeba trzech głosów. Po dwóch dogrywkach następuje ważenie zawodniczek. Żeby rozstrzygnąć o zwycięstwie różnica wagi powinna wynosić minimum 4 kg. Waga była bardzo niedokładna i przy ważeniu zawodniczek różnica wahała się pomiędzy 3,9 a 4,5 kg. Sędziowie orzekli, że różnica wynosi … 3,9 kg i zdecydowali o jeszcze jednej dogrywce. W niej także przeważała Dobrosława, jednak na 45 sekund przed końcem sędzia trochę zbyt pochopnie ukarał naszą zawodniczkę kara „genten”, a na domiar celebrował jej wskazanie prawie do końca czasu i odebrał w ten sposób Dobrosławie szanse na jej odrobienie. Marta i Klaudia miały trochę pechowe losowanie i trafiły już w eliminacjach na rutynowane i utytułowane Hiszpanki. Nasze młode zawodniczki nabierają dopiero koniecznego doświadczenia i już za rok powinny się włączyć do walki o medale. Dla nich najważniejszą tegoroczna imprezą będą Młodzieżowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się 15-16 listopada w Rumunii.

Wyniki dostępne w załączniku poniżej.

Call Now ButtonZadzwoń teraz