Ogólnopolska Noc Profilaktyki

Data publikacji: 24 czerwca 2013

W ramach Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki odbył się w sobotę na tarnogórskim rynku happening połączony z koncertem młodzieży. Noc Profilaktyki to ogólnopolska akcja realizowana przez wojewodę, śląskich policjantów, wspierające ich lokalne samorządy, organizacje społeczne oraz mieszkańców i młodzież. W akcji wzięły starosta Lucyna Ekkert oraz sekretarz powiatu Aleksandra Król – Skowron.

Podczas akcji na tarnogórskim rynku zobaczyć można było specjalnie przygotowane na tę okazje przedstawienie młodzieży, związane z profilaktyką, a także porozmawiać z będącymi na miejscu specjalistami z tarnogórskiej komendy, psychologami, ekspertami w zwalczaniu uzależnień z tarnogórskiego TOTU. Wszyscy obecni na rynku uczestniczyli w części wspólnej akcji odbywającej się w całym kraju i odczytali specjalną odezwę, włączając się tym samym w ogólnopolski zryw „Wolne serca”. Odbył się także koncert przygotowany przez młodzież.
Z kolei podczas drugiej części Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki w Tarnogórskim Centrum Kultury młodzież miała okazję zobaczyć spektakl zatytułowany „Kilka grzechów głównych” wystawiony przez zespół teatralny „Evviva l’arte” z Gimnazjum nr 1. Po spektaklu nastąpiła prezentacja filmów nakręconych przez młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jeden z filmów przygotowanych specjalnie tę okazję związany był tematycznie z przedstawieniem, a dotyczył handlu ludźmi, niebezpieczeństw związanych z wyjazdem za granicę w poszukiwaniu pracy, seks – biznesem, a także trudnymi wyborami stojącymi przed młodymi ludźmi. Po prezentacji filmu policjanci przedstawili założenia akcji „Czy wiem gdzie jadę” informując młode osoby, jak należy się przygotować na wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy, jak unikać zagrożeń i co najważniejsze, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.
Najważniejszą częścią spotkania okazała się być prawie dwugodzinna debata tarnogórskiej młodzieży, przedstawicieli władz powiatu, Tarnogórskiego Ośrodka Terapii Uzależnień i samych policjantów zajmujących się sprawami małoletnich i młodzieży.
Podczas debaty poruszone zostały między innymi tematy bezpieczeństwa młodzieży, uzależnień, komunikacji z opiekunami, handlu ludźmi oraz wszechobecnego konsumpcjonizmu i jego wpływie na nastolatków. Uczestniczący w spotkaniu tarnogórzanie bardzo chętnie zabierali głos, zadawali pytania, i – co najważniejsze pokazali, że inicjatywa taka, jak Noc Profilaktyki ma sens i ogromne szanse na rozwój. Udało się także zebrać kilkanaście pomysłów, które wcielone w życie, być może w przyszłości zachęcą wszystkich, zarówno starszych, jak i młodszych do uczestnictwa w takich i podobnych przedsięwzięciach.
Spotkanie poprowadzone zostało przez nadkom. Sebastiana Koreckiego z tarnogórskiej komendy, który swoim podejściem, otwartością oraz uśmiechem zachęcił przybyłych do aktywnego uczestnictwa. Nadkomisarz zapytany o to, czy jego zdaniem tego typu akcje przyniosą efekty odpowiada- Przyniosą, jeśli pomożemy chociaż jednemu zagubionemu młodemu człowiekowi.