Rodzinne Grzybobranie w Kaletach

Data publikacji: 13 sierpnia 2013

Już wkrótce wielkie święto dla grzybiarzy czyli III Rodzinne Grzybobranie w Kaletach. Ubiegłoroczna impreza sprowadziła do Zielonej w Kaletach miłośników tego sportu z całej Polski. Przybyło wiele osób nie tylko z aglomeracji śląskiej lecz także z innych, nieraz bardzo odległych okolic zwabionych wprost z tras poprzez relację na żywo prowadzoną na antenie Polskiego Radia Katowice.

Tegoroczna impreza zostanie połączona z próbą bicia rekordu Guinnessa w graniu w grę planszową. Środki finansowe pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach obchodów 20 lecia tej organizacji. Zadanie to współorganizuje Stowarzyszenie Nasze Kalety oraz Urząd Miasta Kalety i nosi ono nazwę „Graj w Zielonej”. Akcja będzie zorganizowana w niedzielę 25 sierpnia i będzie mieć charakter otwarty i bezpłatny.

Patronat Honorowy nad imprezą objęła pani Lucyna Ekkert Starosta Powiatu Tarnogórskiego.

Będzie oczywiście znany i lubiany grzyboznawca Justyn Kołek, ale także pasjonat przyrody Czesław Tyrol i Redaktor Maciej Bakes autor audycji „Zielony Telefon”. Po prelekcji Justyna Kołka odbędzie się konkurs wiedzy o grzybach. Dla zwycięzców nagrody rzeczowe.

Dla najaktywniejszych Grzybiarzy do zdobycia Grzybowe Trofea. Konkursy na największą ilość grzybów i na największego Grzyba. Będzie można także otrzymać grzybową nagrodę specjalną Prezesa Stowarzyszenia Nasze Kalety. Pojawi się, jak w roku ubiegłym, niezwykle widowiskowa konkurencja zbioru grzybów na wodzie, w której trofeum będzie Puchar Burmistrza Miasta Kalety.

Projekt adresowany jest między innymi do dzieci, którym Izabela Cogiel przygotowuje gry i zabawy ruchowe o wspólnej tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Dla dzieci z wszystkich dzielnic w mieście, które nie maja możliwości dojechania do dzielnicy Zielona zapewniamy bezpłatny przewóz. Organizatorzy mają nadzieję, że stanie się to zachętą, aby wyjść z domów i spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu.

Dzieci biorące udział w konkursach będą mogły zdobyć upominki.

Odjazdy busików z poszczególnych dzielnic:
Drutarnia przystanek koło kościoła : 12:20
Truszczyca obok głazu narzutowego: 12:20
Jędrysek przystanek koło Kościoła : 12:40
Bloki przystanek obok przychodni: 12:40

Powrót pomiędzy g. 18 a 19:00 z Zielonej

Dla wszystkich występy dwóch zespołów muzycznych: imprezę rozpocznie zespół Miedarzanie a zakończy zespół Albatros.