Wspólnie czytamy Fredrę

Data publikacji: 5 września 2013
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Dzieła Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat, czytać będą 7 września w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, samorządowcy, parlamentarzyści i artyści. Czytanie fredrowskich dzieł, w ramach II edycji „Narodowego Czytania”, zainicjowanego przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, połączone zostanie w CKŚ z finisażem wystawy fotografii :10 spojrzeń”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00. Dodatkowo dzieła Aleksandra Fredry w CKŚ czytać będą 9 września od godz.

Dzieła Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat, czytać będą 7 września w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, samorządowcy, parlamentarzyści i artyści. Czytanie fredrowskich dzieł, w ramach II edycji „Narodowego Czytania”, zainicjowanego przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, połączone zostanie w CKŚ z finisażem wystawy fotografii :10 spojrzeń”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00. Dodatkowo dzieła Aleksandra Fredry w CKŚ czytać będą 9 września od godz. 11.00 studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Do udziału w tegorocznej wspólnej akcji czytania zachęca na swojej stronie Prezydent RP Bronisław Komorowski: „Aleksander Fredro, znakomity obserwator, niezrównany mistrz ciętej riposty, stworzył szereg postaci oraz sytuacji, z których od dziesięcioleci uczymy się Polski i Polaków. Na rodaków spoglądał z humorem, czasem ironią, ale i pogłębioną refleksją, zadumą. Tę rozpiętość, którą nietrudno odnaleźć w jego dziełach, warto wydobyć właśnie dzisiaj, gdy potrzeba nam lekkości, krytycznego spojrzenia, mądrego dystansu. Bo Fredro ukazuje polskie społeczeństwo takie, jakim ono było – z zaletami i wadami, bez upiększeń, zakłamań. Ale Cześnik Raptusiewicz, Aniela Dobrójska, Pan Jowialski to nie tylko książkowe postaci, to my sami, Polacy z bogatą historią, wielką duszą i fantazją. Aleksander Fredro obecny jest w świadomości Polaków od pokoleń. Jego utwory poznajemy już jako dzieci – któż z nas nie zna bajki Paweł i Gaweł – potem omawiamy je w szkole, wracamy do nich jako ludzie dorośli. Mówimy Fredrą, znamy jego bohaterów, to wyróżnia nas jako obywateli tego samego narodu. Narodowe Czytanie przypomina o tym, że formują nas te same lektury. Tak więc wspólne czytanie wybitnych autorów piszących fantastycznie o Polakach i Polsce wzmacnia nasze poczucie jedności. Niech zatem 7 września 2013 roku będzie radosnym spotkaniem z komediami Fredry, z jego piękną polszczyzną i ponadczasowym dowcipem”.

Call Now ButtonZadzwoń teraz