Za światłem…

Data publikacji: 12 września 2013

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Marii Kurtz, który odbędzie 25 września o godz. 18.00 w Galerii Kałamarz w Tarnowskich Górach, przy ulicy Górniczej 7. Organizatorami wystawy są: Restauracja Kałamarz, Stowarzyszenie Artystów Śląskich „StAŚ”, Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach. Wystawa nosi tytuł: „Za światłem – latarnie morskie, łodzie, przystanie”

Maria Kurtz tak mówi o swoich pracach: „Latarnia morska to miejsce styku morza z lądem, miejsce samotności, izolacji, ale wypełnione obecnością, miejsce, gdzie melancholia miesza się z nadzieją, a spokój bezpiecznej przystani z przeczuciem nieogarnionej, nieznanej przestrzeni. Latarnie są dla mnie czymś jeszcze. Jerzy Nowosielski, w którego malarstwie współistnieje figuracja i abstrakcja, w latach 90-tych stworzył cykl niewielkich obrazów inspirowanych fotografiami astronomicznymi. Zapamiętane z nich ciała niebieskie były w jego rozumieniu objawionymi aniołami. Co wiemy na temat aniołów? Właściwie nic, nic pewnego. Więc anioł jako abstrakcja będzie bardziej właściwy, niż jego tradycyjne wyobrażenie jako istoty ludzkiej ze skrzydłami. Mimo abstrakcyjnego charakteru obrazy Nowosielskiego przywodzą na myśl gwiazdy lub planety, (którymi zresztą według angelologii aniołowie zawiadują). Idąc tym tropem docieramy do pierwiastka światła, kojarzonego z ciepłem, z dobrem, z bezpieczeństwem. Dla mnie właśnie latarnia morska to taki anioł stróż – światło, które prowadzi bezpieczną drogą do portu. Ale jej maleńkie okienko można otworzyć na bezmiar miejsc, w których nas nie ma”.

Maria Kurtz to absolwentka edukacji artystycznej na Uniwersytecie Śląskim (filia w Cieszynie, dyplom u prof. J. Wrońskiego). Instruktor zajęć artystycznych w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury im. H. Jordana, gdzie stworzyła pracownię – galerię „Bakcyl”. Brała udział m.in. w wystawach Galerii Bezdomnej w Katowicach, Festiwalu Sztuki Wysokiej w Bytomiu. Wystawy indywidualne: Fotel Henriego Matisse’a – malarstwo, 2010, Gdzie rosną naleśniki – ilustracje do wierszy Łucji Abalar, 2011 – galeria Antresola w MBP w Tarnowskich Górach. Tworzy dekoracje, scenografie, biżuterię. Lubi włóczenie się po lesie i łące, Bałtyk przy każdej pogodzie i dobre książki dla dzieci. Mama 3-letniego Tobiasza.