Zbadaj nerki z darmowym skierowaniem!

Data publikacji: 12 września 2013
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Osoby, które ukończyły 60 lat, mają od dzisiaj okazję za darmo zbadać krew i mocz pod kątem chorób nerek. W ramach kampanii NEFROTEST w Tarnowskich Górach Centrum Dializ Fresenius przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach przekazało na teren powiatu tarnogórskiego 2000 skierowań na darmowe dla pacjentów badania poziomu kreatyniny we krwi z wyliczeniem eGFR oraz ogólne badanie moczu.


Osoby, które ukończyły 60 lat, mają od dzisiaj okazję za darmo zbadać krew i mocz pod kątem chorób nerek. W ramach kampanii NEFROTEST w Tarnowskich Górach Centrum Dializ Fresenius przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach przekazało na teren powiatu tarnogórskiego 2000 skierowań na darmowe dla pacjentów badania poziomu kreatyniny we krwi z wyliczeniem eGFR oraz ogólne badanie moczu.

Aby przebadać krew i mocz podczas tarnogórskiego NEFROTESTU wystarczy poprosić o darmowe skierowanie. Kupony, od dzisiaj będą dostępne na terenie powiatu u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w parafiach i aptekach. Kupony trafiły także do redakcji mediów oraz urzędów patronujących akcji, w tym do Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach. Skierowania (do rozdania mamy ich 30) odebrać można na portierni Starostwa Powiatowego przy ul. Karłuszowiec 5. Można po nie zgłaszać się również do Centrum Dializ Fresenius przy szpitalu.

Tarnowskie Góry to już trzydzieste pierwsze miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Akcja jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius w Tarnowskich Górach. Na terenie całego kraju akcję wspiera Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP. Na szczeblu regionalnym badania swoim patronatem objęli: Lucyna Ekkert – Starosta Tarnogórski oraz Arkadiusz Czech – Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry.

Szacunkowo, w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.
O nerkach, mówi się często jako o cichym zabójcy. Choroby tych narządów mogą rozwijać się nawet 20 lat, a pacjent nie zdaje sobie z tego sprawy. Nic go nie boli, a potem nagle trafia na dializy lub na pilną listę do przeszczepu nerki. Tym czasem wystarczy proste badanie moczu i krwi, by wykryć przewlekłą chorobę nerek we wczesnym stadium. Pacjent ma wtedy szansę na pełne wyleczenie – tłumaczy dr Kornel Pośpiech, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Tarnowskich Górach. – W grupie największego ryzyka zachorowania na niewydolność nerek są osoby właśnie po 60 roku życia. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na objęcie akcją pacjentów z tej grupy wiekowej – dodaje dr Pośpiech.

Szczególną uwagę na swoje nerki powinny jednak zwrócić także osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są także tym, którzy mają w rodzinie osoby chore na nerki.

Kampania NEFROTEST ma zwrócić uwagę Polaków na to, jak ważną rolę nerki odgrywają w organizmie. Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to, co zbędne i szkodliwe z krwi.
Poprzez skierowania na darmowe badania chcemy objąć akcją jak najwięcej osób. Ale nie tylko o same badana chodzi w całej kampanii. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na kampanię informacyjną prowadzoną w mediach – tłumaczy dr Pośpiech.

Do tej pory jednak momentem kulminacyjnym akcji był jeden dzień, w którym badano dużą liczbę pacjentów. W Tarnowskich Górach jest inaczej.
Zrezygnowaliśmy z jednego dnia badań, by zapewnić większą wygodę dla zainteresowanych pacjentów. Po odebraniu skierowania będą oni mogli przebadać się w dogodnym dla siebie dniu – mówi dr Kornel Pośpiech, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Tarnowskich Górach.

Kupony są ważne do 15 października br., a badania będzie można wykonać w laboratorium DIAGNOSTYKA przy ulicy Piłsudskiego 16 w Tarnowskich Górach. Trzeba jednak pamiętać, że skierowanie mogą otrzymać tylko osoby od 60 roku życia.

Od początku akcji w 2010 roku, dzięki NEFROTESTOWI przebadano ponad 15 tysięcy osób. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych na badania miejsc. Wszyscy przebadani, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja skupiająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Tarnowskich Górach. NEFROTEST w powiecie tarnogórskim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Andrzej Więcek – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Lucyna Ekkert – Starosta Tarnogórski oraz Arkadiusz Czech – Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP.

Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce.

Call Now ButtonZadzwoń teraz