Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych

Data publikacji: 17 września 2013

Wykłady psychologów i specjalistów, występy artystyczne, wystawy rękodzieła i fotografii, pokaz udzielania pierwszej pomocy i sprzętu ratunkowego, prezentacja umiejętności i zadań psa przewodnika, przedstawienie zasad posługiwania się pismem Braille’a to tylko niektóre z atrakcji, jakie towarzyszyć będą Powiatowemu Forum Organizacji Pozarządowych. Forum odbędzie się w sobotę 21 września w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, ul. Parkowa 1. Organizatorami przedsięwzięcia są: Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach oraz Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego w Tarnowskich Górach.
Celem imprezy jest integracja stowarzyszeń działających na terenie powiatu tarnogórskiego, prezentacja ich dorobku, wymiana informacji, kontaktów, nawiązanie współpracy oraz zachęcenie do aktywności społecznej. Myślą przewodnią forum jest promocja zdrowia i profilaktyka prozdrowotna.
Wykłady wygłoszą: dr Aleksandra Sarna – psycholog, psychoterapeuta, nauczyciel akademicki w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, ekspertka znana z telewizyjnego programu „Rozmowy w toku”; Anna Bator ze Śląskiej Akademii Medycznej; Barbara Dziuk – radna sejmiku Województwa Śląskiego i prezes Tarnogórskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Klon”. Poza tym swoją działalność zaprezentują: major Wojciech Musialik z Desantowej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Ożarowicach, Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki – Społeczny Opiekun Cmentarza Żydowskiego, Polski Związek Niewidomych oraz Fundacja Na Rzecz Dzieci „Miasteczko Śląskie”.
Umiejętności i zadania psa przewodnika zaprezentuje Barbara Brzęczek z tarnogórskiego koła Polskiego Związku Niewidomych. Jak udzielać pierwszej pomocy pokażą druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nakle Śląskim, którzy zaprezentują także sprzęt ratunkowy. W ramach forum posłuchać będzie można koncertu akordeonowego w wykonaniu niewidomego artysty – Tomasza Pawlety, który wspólnie z Romanem Żurawieckim przybliżą również gościom forum zasady posługiwania się pismem Braille’a. Podczas Forum będzie możliwość zbadania poziomu cukru we krwi.
Podczas forum na specjalnie przygotowanych stoiskach prezentować będą się powiatowe instytucje i organizacje pozarządowe: Regionalne Centrum Krwiodawstwa, Hospicjum Królowej Pokoju, Tarnogórskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Klon”, Powiatowy Urząd Pracy, OSP w Nakle Śląskim, KS Nitron Krupski Młyn, Ludowy Klub Sportowy „Orzeł” w Nakle Śląskim, Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga, Stowarzyszenie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Spółdzielnia Socjalna „Cuzamen”, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Stowarzyszenie „Przyjaciele Liceum” przy LO im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie, Stowarzyszenie Nasze Kalety, Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Pomocy Chorym Psychicznie, Desantowa Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Ożarowicach, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Hufiec ZHP Ziemi Tarnogórskiej, Fundacja na Rzecz Dzieci „Miasteczko Śląskie”, Dom Pomocy Społecznej dla przewlekle psychicznie chorych, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne z Kalet, Automobil Klub, Fundacja PRO ADVICE Śląskie Centrum Promocji Zdrowia VOLLAMED, Kurkowe Bractwo Strzeleckie.
Dodatkowo zobaczyć będzie można wystawy przygotowane przez Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Wśród eksponatów znajdą się m.in. prace wykonane w ramach projektu unijnego „Akademia rękodzieła” i fotografie związane z Nakłem Śląskim.
Forum potrwa od godziny 12.00 do 17.00. Serdecznie zapraszamy. Patronat medialny nad imprezą sprawuje tygodnik „Gwarek”.
Podczas Forum wystawy oraz ekspozycje zaprezentowane w Centrum Kultury Śląskiej będą dostępne dla zwiedzających.

Dojazd do Centrum Kultury Śląskiej:
•samochód: droga krajowa 78 na Siewierz
•autobus: linia 5 i 192 z dworca autobusowego w Tarnowskich Górach (średnio co 15 minut)