Wystawa ekslibrisów w ArtParku

Data publikacji: 17 września 2013
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Galeria „ArtPark” mieszcząca się w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach zaprasza na wystawę ekslibrisów Krzysztofa Kmiecia. „Od, wielu lat wzbogaca mój księgozbiór krakowski farmaceuta i podróżnik, pracownik naukowy i grafik – dr Krzysztof Kmieć. A wzbogacenie to dotyczy działalności artystycznej, która budzi mój największy podziw i zazdrość – dokonań plastycznych.

Galeria „ArtPark” mieszcząca się w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach zaprasza na wystawę ekslibrisów Krzysztofa Kmiecia. „Od, wielu lat wzbogaca mój księgozbiór krakowski farmaceuta i podróżnik, pracownik naukowy i grafik – dr Krzysztof Kmieć. A wzbogacenie to dotyczy działalności artystycznej, która budzi mój największy podziw i zazdrość – dokonań plastycznych. Pozbawiony w tej materii jakichkolwiek uzdolnień (co innego muzyka!!), patrzę więc na świat ekslibrisów Krzysztofa Kmiecia i widzę w nich pewną rękę, wiedzioną artystycznymi wizjami wykreowanymi w świecie jego intelektu i wyobraźni. Mój największy szacunek tematyczny rozmach realizowanych pomysłów. Ileż w nich skojarzeń, ileż kulturowych archetypów i odniesień, a także wyrafinowanego humoru! A wszystko to będą mogli zobaczyć i „podziwiać” (jak mawiał Melchior Wańkowicz) moi krajanie z Tarnowskich Gór, radość i satysfakcja są szczególne” – pisze prof. Jana Miodek.

Krzysztof Kmieć urodził się w Cieplicach Śląskich Zdroju w 1950 roku. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie. Jest doktorem farmacji, absolwentem Krakowskiej Akademii Medycznej, pracownikiem Katedry Farmakognozji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był członkiem Rady Wydziału Farmaceutycznego oraz w latach 2002-2005 członkiem Senatu tej uczelni.

W pracy zawodowej zajmuje się badaniem właściwości roślin leczniczych, szczególnie związkami, które można otrzymać z popularnego kasztanowca. Interesuje się również historią farmacji, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia roślin leczniczych w terapii na przestrzeni dziejów. Jest autorem licznych publikacji m.in. o granatowcu, oliwce, bluszczu, kasztanowcu. Interesuje się też leczniczą florą Dalekiego Wschodu. Podczas studiów wykonał kilkadziesiąt projektów znaczków okolicznościowych – głównie rajdów turystycznych. Zdecydowana większość została zrealizowana. Projektował też plakaty z okazji różnych imprez studenckich.

Twórczością ekslibrisową zajmuje się od 1985 roku. Ma w swoim dorobku prawie 2800 prac wykonanych różnymi technikami: typografia, cynkoryt, ołowioryt, drzeworyt, akwaforta plastikoryt i głównie linoryt. Jest jedynym w świecie twórcą unikatowego solorytu wykonanego na płytce wielickiej soli. Najważniejsza tematyka prezentowana w ekslibrisach to farmacja. Dla swoich przyjaciół i znajomych farmaceutów wykonał do tej pory około 500 ekslibrisów, a ponad 200 z nich znajduje się na stałej wystawie w budynku farmacji w Krakowie Prokocimiu. Bardzo dużą część ekslibrisów dedykował lekarzom. Poza tym tematyka ekslibrisów obejmuje muzykę, starożytność, kobietę, ptaki, Kraków, góry, numizmatykę, sport, Orient, sztukę i oczywiście rośliny lecznicze.

Poza farmaceutami i lekarzami odbiorcami jego ekslibrisów są m.in. wszelkiego rodzaju podróżnicy, globtroterzy i wędrowcy. Także ludzie Krakowskiego Radia, artyści kabaretów, aktorzy, pracownicy znanych gazet, muzycy oraz osoby kochające muzykę. Wykonał też ekslibrisy dla polskich literackich noblistów Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza, a także mistrzów olimpijskich – Renaty Mauer, Mateusza Kusznierewicza, Roberta Korzeniowskiego, Otylii Jędrzejczak, Szymona Ziółkowskiego, Adama Małysza, Tomasza Majewskiego, a także wielu innych olimpijczyków oraz wielokrotnego mistrza świata, motorowodniaka Waldemara Marszałka. Poza tym wiele ekslibrisów wykonał dla znakomitych polskich himalaistów. Są ekslibrisy dla zdobywców korony Himalajów – Jerzego Kukuczki i Krzysztofa Wielickiego, są dla zdobywców korony Ziemii – Anny Czerwińskiej i Leszka Cichego. Kilka ekslibrisów dedykował też papieżowi Janowi Pawłowi II.

Krzysztof Kmieć uczestniczył w ponad 150 wystawach zbiorowych – głównie pokonkursowych, w wielu krajach świata np. w Argentynie, Chinach, Meksyku, Turcji
i większości krajów europejskich. Miał ponad 150 autorskich wystaw indywidualnych m.in. w Krakowie, Warszawie, Skale, Zakopanem, Cieplicach-Jeleniej Górze, Lublinie, Gliwicach, Legnicy, Chrzanowie, Poznaniu, Sanoku, Lesznie, Gostyniu, Tarnowie, a także Szanghaju, (Chiny), Kyoto (Japonia), Adirondack (USA) i Kownie (Litwa) oraz Lipsku i Reichenbach (Niemcy), Francji i Szkocji. Na szczególną uwagę zasługują wystawy tematyczne pt. „Rośliny lecznicze w ekslibrisie”, które łączą jego zainteresowania zawodowe z twórczością ekslibrisową. Wydane do nich katalogi, oprócz podstawowych informacji o ekslibrisie, zawierają najważniejsze wiadomości o działaniu i zastosowaniu roślin leczniczych.

Kilkadziesiąt ekslibrisów opublikowano w katalogu „Polski ekslibris medyczny” wydanym z okazji 40-lecia Akademii Medycznej we Wrocławiu, a kilka w katalogu europejskiego ekslibrisu farmaceutycznego w Szwecji. W bostońskim katalogu wydanym z okazji światowego zjazdu Międzynarodowego Stowarzyszenia Miłośników Ekslibrisu – FISAE opublikowano kilka jego ekslibrisów. Biografię Krzysztofa Kmiecia, listę opus do nr 1410, fotografię i reprodukcje ponad 60 ekslibrisów zamieszczono w I tomie ekskluzywnej encyklopedii ekslibrisowej „Contemporary International Ex-libris Artists” wydanej w 2002 roku w Portugalii.

Prace Krzysztofa Kmiecia znajdują się w zbiorach Gabinetu Grafiki Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, The Medical Center – University
of Illinois, Ex Libris Society in Stockholm, Shanghai Ex Libris Society, YWCA Gallery Kyoto, Adirondack University USA, Muzeum Farmacji CM UJ w Krakowie, Lipsku, Bazylei, Pittsburgu, Poznaniu i Łodzi, Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz w wielu kolekcjach prywatnych krajowych i zagranicznych, zarówno jako zbiory kompletne, jak również jako zbiory tematyczne. Brał udział w konkursach tematycznych i przeglądowych w kraju i zagranicą otrzymując nagrody i wyróżnienia m.in. Mediolanie, Katowicach, Krakowie, Wieliczce, Legnicy, Boguszowie-Gorcach, Gdańsku. Zajmuje się też organizacją wystaw ekslibrisów zarówno przyjaciół jak i swoich. Wydał kilka tematycznych tek ekslibrisowych zatytułowanych: „Ptaśki”, „Trzynaście malutkich ekslibrisów”, „Motywy zwierzęce w trzynastu monetach antycznych”, „Trzynaście ekslibrisów z ptakami”, „Ekslibrisy Jana Pawła II”, „Trzynaście kobiet”. Wszystkie mają bardzo mały bibliofilski nakład 25 egzemplarzy, a teka ekslibrisów papieskich została wydana w nakładzie tylko 4 sztuk. Największą jego pozycją wydawniczą jest czterojęzyczny katalog z reprodukcjami 415 ekslibrisów polskich
i zagranicznych farmaceutów. Drugą obok ekslibrisów pasją Krzysztofa Kmiecia są podróże. W latach 70-tych i 80-tych dotarł do ponad 30 krajów świata, głównie egzotycznych m.in. Peru, Boliwii, Meksyku, Póżniej doBelize, Birmy, Indonezji, Afganistanu, Tajlandii, Mongolii, Nepalu, a także kilku krajów Bliskiego Wschodu. Dotarł też na Spitsbergen. Wszędzie tam uprawiał wysokogórską turystykę kwalifikowaną. Dokumentacja fotograficzna z tych podróży dotyczy głównie bogatej flory, co jest związane z jego pracą zawodową. Od kilkunastu lat jest współorganizatorem dorocznych spotkań polskich globtroterów OSOTT i komisarzem wystaw fotografii podróżniczej.

Jeszcze inną pasją Krzysztofa Kmiecia jest kuchnia i komponowanie nowych potraw, a także adaptacja kuchni egzotycznych. Wynikiem jego zainteresowań zawodowych, twórczości ekslibrisowej, podróży i kuchni jest niewielka, ale ciekawa książka „Farmacja, kuchnia i ekslibrisy”. Wydał też książkę pt. „Rośliny lecznicze w Panu Tadeuszu” ilustrowaną własnymi ekslibrisami. Razem z aptekarzem-poetą Walterem Pyką wydał “Ekslibrisy wierszem pisane”, zbiór 60 wierszy i ilustrujących je ekslibrisów, które powstały niezależnie od siebie, na przestrzeni kilkunastu lat. Z Janem Majewskim z Poznania wydał „Ekslibrisy historyków farmacji” i „Święci Kosma i Damian patroni farmacji jako motyw ekslibrisu”. Wiele artykułów o historii roślin i leku naturalnego jest też ilustrowanych jego własnymi ekslibrisami. Zilustrował też graficznie tomik poezji poznańskiego farmaceuty i historyka farmacji profesora Witolda Włodzimierza Głowackiego „Niezatarte ślady pamięci”. Razem z fotografikiem przyrody Aleksandrem Chmielem łódzkiegoWydziału Farmaceutycznego wydał książeczkę „Rośliny lecznicze w ekslibrisie Krzysztofa Kmiecia i fotografii Aleksandra Chmiela”Został obdarzony honorowym tytułem „Pasjonat Farmacji 2003″ oraz medalem Ignacego Łukasiewicza Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego i medalem Koskowskiego i tytułem „Mecenas Samorządu Aptekarskiego” . Jest członkiem Międzynarodowej Akademii Historii Farmacji i Małopolskiej Rady Olimpijskiej. Na stałe współpracuje z miesięcznikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego „Alma Mater”, Magazynem Podróżników „Globtroter” oraz portugalskim wydawnictwem Contemporary International Ex-libris Artists. Dla Krzysztofa Kmiecia najistotniejsza jest ocena i zadowolenie właściciela ekslibrisu i to, że są one rozpoznawalne.

Zadzwoń teraz