Gaudeamus dojrzałych studentów

Data publikacji: 3 października 2013

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli kolejny, już siódmy, rok akademicki. Uroczysta inauguracja miała miejsce 30 września w sali widowiskowej Tarnogórskiego Centrum Kultury. Uczestniczyli w niej licznie studenci, a także goście honorowi: radna Sejmiku Śląskiego Barbara Dziuk, przedstawiciele władz powiatu: starosta Lucyna Ekkert, burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech. wicestarosta Andrzej Elwart oraz przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Fiała i przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Kowolik.

W swoich wystąpieniach goście honorowi życzyli słuchaczom satysfakcji z podejmowanych działań, zdrowia i energii dla realizacji wszystkich zamierzeń, podkreślając wsparcie dla działań dojrzałych studentów.
Starosta Lucyna Ekkert przywołała myśl Janiny Ipohorskiej: „Wiek dojrzały: wiek, w którym jeszcze ciągle jesteśmy młodzi, ale już ze znacznie większym wysiłkiem”, by podkreślić uznanie dla kondycji intelektualnej i fizycznej studentów tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Żartobliwie wykład z matematyki przyobiecał wygłosić burmistrz Arkadiusz Czech, żeby pokazać jak ciekawa jest ta groźna od czasów szkolnych dziedzina wiedzy.
Wykład inauguracyjny: „Moje miasto – moja historia. 330 rocznica pobytu Jana III Sobieskiego w Tarnowskich Górach w drodze na odsiecz Wiedniowi” wygłosiła Beata Kiszel – kustosz Muzeum w Tarnowskich Górach.
Barwna opowieść kustosz Beaty Kiszel o Janie III Sobieskim wpisanym w historię miasta gwarków pozwoliła poznać legendarną postać historii nie tylko polskiej, ale także europejskiej. Poznawali więc słuchacze mniej znane fakty z biografii władcy, który stał się obrońcą zagrożonej Europy; śledzili romans z Marysieńką – ba nawet odszyfrowywali jeden z listów zakochanej pary. Wykład przybliżył słuchaczom fragment historii i postać, którą co roku przypominają organizatorzy święta miasta – „Dni Gwarków” – w barwnym historycznym pochodzie. Podsumowaniem wykładu inaugurującego 7. rok działalności Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku może być refleksja, że „Historia świata nie jest niczym innym jak biografią wielkich ludzi”. Warto jednakże pamiętać także myśl brazylijskiego pisarza Paulo Coelho, odnoszącą się do egzystencji każdego z nas – „Historia jednego człowieka jest historią całej ludzkości”. Każdy z nas ma swoją historię i jednocześnie tworzy historię całej ludzkości.

Tekst i zdjęcia: Stanisława Szymczyk – sekretarz TS UTW

Zaproszenie

Tarnogórskie Stowarzyszenie – Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza 14 października o godz. 16.30 do Tarnogórskiego Centrum Kultury, ul. Sobieskiego na wykład „Przeszczepy tkanek i narządów – szansa na zdrowie i życie” przygotowany we współpracy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. profesora Zbigniewa Religi w Zabrzu. Gośćmi będą: koordynator „Poltransplantu” – Krzysztof Tkacz, pracownik Banku Tkanek – prezes Jolanta Wszołek, bioetyk – ksiądz prof. dr hab. Piotr Morciniec z Uniwersytetu Opolskiego oraz osoba po przeszczepie – Jan Malinowski.