Stypendia i gwarancje zatrudnienia w PKP PLK

Data publikacji: 3 października 2013

Stypendia, gwarancje zatrudnienia dla najlepszych absolwentów oraz powrót do tradycji tarnogórskiej „Kolejówki”, która od początku swego istnienia doskonaliła kadry dla największego w Polsce tarnogórskiego węzła kolejowego. Wszystko to za sprawą listu intencyjnego, którego sygnatariuszami zostali przedstawiciele Zarządu Powiatu w Tarnowskich Górach oraz Zarządu Zakładu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Symbolicznego podpisania dokumentu dokonali dziś w Zespole Szkół Techniczno – Usługowych w Tarnowskich Górach: starosta Lucyna Ekkert, członek Zarządu Powiatu Marian Szukalski, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach Grzegorz Skarwecki i Teresa Jaczewska z centrali PKP PLK w Warszawie.

Myślę, że nasza współpraca będzie się dobrze rozwijała, a dzięki temu dokumentowi na kolei nie zabraknie fachowców. Tarnowskie Góry od zawsze nazywane są miastem kolejarzy i gwarków. Dlatego walczmy o nasze kolejowe tradycje i rozwijajmy je – mówił podczas uroczystości Grzegorz Skarwecki.

Na podstawie podpisanego listu intencyjnego spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zobowiązała się do pomocy w realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych dla uczniów Zespołu Szkół Techniczno – Usługowych. Dodatkowo spółka PKP PLK zadeklarowała, że ufunduje dla najlepszych uczniów stypendia naukowe a najlepszym absolwentom zagwarantuje zatrudnienie w roku ukończenia szkoły i uzyskania tytułu zawodowego. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zobowiązała się także do doposażenia w miarę możliwości pracowni szkolnych w materiały i pomoce do nauki zawodów związanych z koleją.

Powiat jako organ prowadzący szkołę stworzył już od tego roku szkolnego możliwość kształcenia w zawodach wskazanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., takich jak: technik dróg i mostów kolejowych, technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym.

Inicjatywa ta wpisuje się w realizowany obecnie projekt modernizacji kształcenia zawodowego w Powiecie Tarnogórskim, zakładający m.in. budowanie mechanizmów zachęcających pracodawców do włączania się w proces kształcenia zawodowego i jest odpowiedzią na potrzeby lokalnego rynku pracy – zaznaczyła starosta Lucyna Ekkert.

Elwira Barańska – Szczerba z Kratorium Oświaty w Katowiach podkreśliła, że podpisany list intencyjny to niezwykle ważna inicjatywa.

To mądre wsparcie i mądra inicjatywa Zarządu Powiatu. To także dorzucenie do pieca tradycji miasta Tarnowskie Góry, która ma niebagatelne znaczenie.

W szkolnej akademii udział wzięli także m.in. poseł Tomasz Głogowski, wicestarosta Andrzej Elwart, były dyrektor „Kolejówki” Mirosław Kamiński, przedstawiciele służb mundurowych z terenu naszego powiatu oraz uczniowie klas o profilu technik logistyk i technik transportu kolejowego, którzy złożyli uroczyste ślubowanie.