Dzieje górnośląskiej porcelany

Data publikacji: 16 października 2013

Dziś o godz. 17.00 w Centrum Kultury Śląskiej odbędzie się kolejny wykład w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin” Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach i Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Tym razem tematem prelekcji będzie „Górnośląska porcelana w latach 1922 – 1940”. Wygłosi ją Irena Gatys, właścicielka bogatej, liczącej 2500 egzemplarzy kolekcji porcelany śląskiej, której część jest obecnie eksponowana w pałacu w Nakle Śląskim. Z uwagi na dramatyczny okres w dziejach Górnego Śląska, wynikający z jego podziału pomiędzy dwa państwa, tym ciekawsze wydają się losy kruchej porcelany. Irena Gatys z pewnością wspomni też o pomyśle rodziny Gatysów ponownego wdrożenia fasonu ceramicznego „Katowice”, wyprodukowanego przez Porcelanę Śląską w latach 30-tych, a wzbogaconego o nowe elementy zdobnicze zaprojektowane przez ASP Katowice w ramach obchodów 150-lecia Katowic.