Prelekcja o porcelanie

Data publikacji: 18 października 2013

W środę, 16 października, odbyło się przedostatnie już w tym roku spotkanie projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin” Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic i Centrum Kultury Śląskiej. Uczestniczyła w nim przybyła z Opola główna koordynatorka projektu z ramienia DWPN pani Andrea Halenka, która skierowała pod adresem zebranych kilka słów.

Prelekcję wygłosiła pani Irena Gatys, a jak łatwo się domyślić, tematem była górnośląska porcelana z lat 1920-1940. Pani Gatys skupiła się na dwóch fabrykach: Giesche w Katowicach i Tułowicach pod Opolem. Po krótkiej charakterystyce ich działalności zademonstrowała ich wyroby (w obu przypadkach unikatowe i na najwyższym światowym poziomie). Wspomniała o realizowanym obecnie przez władze Katowic i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach projekcie wdrożenia do produkcji przez fabrykę porcelany w Bogucicach serwisu „Katowice” według wzoru z lat 30-tych i motywów współczesnych, zaprojektowanych przez pracowników i studentów ASP. Wspomniany projekt nadzorowany jest przez Irenę i Romana Gatysów.

Na koniec pani Irena zaprosiła wszystkich do zajrzenia do sali, w której wystawiana jest porcelana w ramach ekspozycji „Podwieczorek u hrabiny”. Przybyli doznali tu pewnego szoku, ponieważ w gablotach obok filiżanek do kawy zobaczyli…. porcelanowe tablice i księgi nagrobne. Jest to zapowiedź nowej wystawy, której otwarcie nastąpi po 1 listopada. Czekamy z niecierpliwością, bo jest to zupełnie wyjątkowa kolekcja.

Tekst i zdjęcia: CKŚ