Wizyty studyjne – „Mam zawód – mam pracę w regionie”

Data publikacji: 22 października 2013

Od początku października uczniowie zasadniczych szkół zawodowych i techników wyjeżdżają na wycieczki do różnych zakładów pracy, by zaznajomić się tam ze specyfiką pracy w danym zakładzie. Wizyty studyjne odbywają się w ramach projektu unijnego „Mam zawód – mam pracę w regionie”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i są tylko jednym z elementów programu wsparcia, przygotowanego przez organizatorów dla uczestników.

Więcej o programie można przeczytać na stronie internetowej projektu: e-zawodowcy.eu oraz w zakładce „Inwestycje i projekty” na stronie internetowej Powiatu Tarnogórskiego.

Wizyty studyjne mają za zadnie zapoznanie uczestników projektu z funkcjonowaniem zakładów pracy, poznanie specyfiki wybranego zawodu, zaznajomienie się z wymaganiami i niezbędnymi kwalifikacjami do pracy w danym przedsiębiorstwie oraz nawiązanie kontaktów z potencjalnymi pracodawcami. Wyjazdy mają formę jednodniowych wycieczek do wybranego zakładu pracy, gdzie uczestnicy są oprowadzani po wszystkich działach. Grupy liczą od 10 do 30 osób i odbywają się w godzinach nauki szkolnej.
Powiat Tarnogórski bierze udział w projekcie już od zeszłego roku. Teraz zaś uczestnicy odwiedzają przedsiębiorstwa i spędzają dzień na poznawaniu tajników zawodu, w którym się kształcą.

Wizyty odbyły się do tej pory w następujących miejscach:

• „Wodmetaldom” – pokazowy budynek pasywny w Rybniku – w wyjeździe brali udział uczniowie kształcący się na kierunkach: technik budownictwa, technolog robót wykończeniowych, dekarz, murarz, posadzkarz, stolarz i ślusarz;
    Uczestnicy zapoznali się tam z nowoczesnymi i ekologicznymi technologiami budownictwa.
  • Hotel „Gołębiewski” w Wiśle – w wyjeździe brali udział uczniowie kształcący się na kierunkach: technik hotelarstwa, technik organizacji usług gastronomicznych, kucharz, kelner, cukiernik;
    Uczestnicy zostali oprowadzeni po ekskluzywnym hotelu: kuchni, pokojach, salach konferencyjnych i rekreacyjnych. Mogli zaznajomić się z organizacją pracy w dużym ośrodku hotelowych.
  • Fabryka General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach – w wyjeździe brali udział uczniowie kształcący się na kierunkach: blacharz samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, technik pojazdów samochodowych;
    Tu uczniowie mogli uczestniczyć w procesie produkcji samochodów a także przyjrzeć się nowoczesnym technologiom, stosowanym w fabryce.
  • Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach – w wyjeździe brali udział uczniowie kształcący się na kierunkach: technik eksploatacji portów i terminali, technik obsługi turystycznej, technik logistyk;
    Uczestnicy wprowadzeni zostali w tajniki pracy na lotnisku, przeszli kontrolę celną i mogli obserwować, jak przebiega kierowanie ruchem lotniczym.
  • Gospodarstwo Szkółkarskie „Kapias” w Goczałkowicach – w wyjeździe brali udział uczniowie kształcący się na kierunkach: technik architektury krajobrazu, ogrodnik, technik handlowiec;
    Uczestnicy zostali oprowadzeni po Ogrodzie Pokazowym, mieli okazję podziwiać ciekawe aranżacje ogrodowe, a także poznać techniki marketingu i handlu.
  • Hotel „Monopol” w Katowicach – w wyjeździe brali udział uczniowie kształcący się na kierunkach: Kucharz, kelner, kucharz małej gastronomii, piekarz, cukiernik, technik hotelarstwa, technik organizacji usług gastronomicznych;
    Uczniowie zostali oprowadzeni po ekskluzywnym hotelu, dzięki czemu mogli przyjrzeć się, jak zorganizowana jest tam praca.

W następujących tygodniach odbędą się kolejne wizyty studyjne w następujących przedsiębiorstwach:

• Pracownia graficzna „Drukpol” w Tarnowskich Górach – udadzą się na nią uczniowie kształcący się na kierunkach: fototechnik, technik organizacji reklamy, technik cyfrowych procesów graficznych;
  • Zakłady Chemiczne „Synthos” w Oświęcimiu – udadzą się na nią uczniowie kształcący się na kierunku technik analityk;
  • Festiwal Fryzjerski „Hair Fair & Beauty Fair” w Sosnowcu – udadzą się na nią uczniowie kształcący się na kierunkach: fryzjer i technik usług fryzjerskich;
  • „PKO Bank Polski” w Tarnowskich Górach – udadzą się na nią uczniowie kształcący się na kierunku technik ekonomista;
  • Firma informatyczna „Kamsoft” w Katowicach – udadzą się na nią uczniowie kształcący się na kierunkach: technik informatyk;
  • Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” w Gliwicach – udadzą się na nią uczniowie kształcący się na kierunkach: technik mechanik, technik mechatronik, technik elektronik;

Uczniowie, biorący udział w wizytach studyjnych pozytywnie komentują uczestnictwo w wizytach, dzięki którym mogą odwiedzić prestiżowe zakłady pracy i zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi, z jakimi spotkali się na miejscu.