Nagrody w konkursie im. Juliusza Marcisza rozdane

Data publikacji: 29 października 2013

Wręczenie nagród uczestnikom IV Konkursu Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza oraz wernisaż wystawy „Ginąca architektura” odbyły się wczoraj w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. I nagrodę główną w kategorii malarstwo olejne otrzymał Józef Koziołek za pracę „Zabytkowa twierdza”, drugie miejsce Krzysztof Webs i „Trzy koła”, trzecie miejsce – Marcin Guzy („Klimaty Nikiszowca”) i Marek Jendrysek „(Samotność”).
Pierwsze miejsce w kategorii grafika zajął Rudolf Riedel i jego „Willa Gundmana”, nagrodę za drugie miejsce i zestaw prac otrzymał Michał Orłowski.

Wyróżnienie prof. Wernera Lubosa trafiło do Romana Trafalczyka za pracę „Bielsko”.
Wyróżnienia w dziedzinie malarstwo otrzymali: Dieter Nowak („Zmierzch”), Józef Osdarty („Orzegów stary”), Gabriela Węgrzyńska („Bytom Bobrek”), Sylwia Spyra („Katedra w Koln”), Arkadiusz Koniusz („Kamienica II”), Andrzej Sodowski („Wyburzenie DTŚ”), Danuta Orzechowska Babel („Zabrzańskie zaułki”). Wyróżnienie w dziedzinie grafiki trafiło do Jolanty Szostak („Wirek Kubiny”). Nagrody specjalne otrzymali: Bartłomiej i Maciej Szczepanik.
W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 50 artystów z całej Polski, a nawet jedna osoba z Niemiec. Wpłynęły aż 143 prace, które oceniali prof. Werner Lubos (przewodniczący), prof. Irma Kozina (Uniwersytet Śląski), dr Stanisław Zając (CKŚ), Maria Fiderkiewicz, Magdalena Mateoszek (Stowarzyszenie „Barwy Śląska”) oraz Jan Hahn (CKŚ). Honorowy patronat nad konkursem objęli wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, starosta tarnogórski Lucyna Ekkert oraz wójt gminy Świerklaniec Kazimierz Flakus. Wystawa będzie prezentowana do końca 2013 roku.

Zdjęcia: Krzysztof Miller / Starostwo Powiatowe