Wizyty studyjne – „Mam zawód – mam pracę w regionie”

Data publikacji: 13 listopada 2013
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Wizyty studyjne są jedną z form wsparcia projektu unijnego „Mam zawód – mam pracę w regionie.” Projekt ten finansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007- 2013.


Wizyty studyjne są jedną z form wsparcia projektu unijnego „Mam zawód – mam pracę w regionie.” Projekt ten finansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007- 2013.

Wizyty studyjne mają za zadanie zapoznać uczestników projektu z funkcjonowaniem zakładów pracy, poznanie specyfiki wybranego zawodu, zaznajomienie się z wymaganiami i niezbędnymi kwalifikacjami do pracy w danym przedsiębiorstwie oraz nawiązanie kontaktów z potencjalnymi pracodawcami. Wyjazdy mają formę jednodniowych wycieczek do wybranego zakładu pracy, gdzie uczestnicy są oprowadzani po wszystkich działach. Grupy liczą od 8 do 30 osób i odbywają się w godzinach nauki szkolnej.

Powiat Tarnogórski bierze udział w projekcie już od zeszłego roku. Teraz zaś uczestnicy odwiedzają przedsiębiorstwa i spędzają dzień na poznawaniu tajników zawodu, w którym się kształcą. Od końca września uczniowie zasadniczych szkół zawodowych i techników wyjeżdżają na wycieczki do różnych zakładów pracy, by zaznajomić się tam ze specyfiką pracy w danym zakładzie. Odbyły się już następujące wizyty studyjne:

24 września i 2 października – w pokazowym budynku pasywnym „Wodmetaldom” w Rybniku. Pojechali tam uczniowie z Zespołu Szkół Budowlano – Architektonicznych w Tarnowskich Górach.
Uczestnicy zapoznali się tam z nowoczesnymi i ekologicznymi technologiami budownictwa oraz z nowoczesnymi sposobami oszczędzania energii.

3 i 21 października – w Hotelu „Gołębiewski” w Wiśle, gdzie pojechali uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Tarnowskich Górach.
Uczestnicy zostali oprowadzeni po ekskluzywnym hotelu: kuchni, pokojach, salach konferencyjnych i rekreacyjnych. Mogli zaznajomić się z organizacją pracy w dużym ośrodku hotelowych.

9 października – w Fabryce „General Motors Manufacturing Poland” w Gliwicach. Pojechali tam uczniowie Wieloprofilowego Zespołu Szkół i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach.
Tu uczniowie mogli uczestniczyć w procesie produkcji samochodów a także przyjrzeć się nowoczesnym technologiom, stosowanym w fabryce.

15 października – w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Udali się tam uczniowie Zespołu Szkół Techniczno – Usługowych w Tarnowskich Górach i Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Radzionkowie.
Uczestnicy wprowadzeni zostali w tajniki pracy na lotnisku, przeszli kontrolę celną i mogli zobaczyć, jak przebiega kierowanie ruchem lotniczym i osobowym na terminalu.

16 października – w Gospodarstwie Szkółkarskim „Kapias” w Goczałkowicach-Zdroju. Pojechali tam uczniowie Zespołu Szkół Budowlano – Architektonicznych i Wieloprofilowego Zespołu Szkół z Tarnowskich Góra oraz z Zespołu Szkół Techniczno – Humanistycznych w Radzionkowie.
Uczestnicy zostali oprowadzeni po Ogrodzie Pokazowym, mieli okazję podziwiać ciekawe aranżacje ogrodowe, jak na przykład ogród romantyczny, leśny, górski, japoński, angielski, a także mogli poznać sposoby pielęgnacji roślin i techniki marketingu i handlu w hurtowni.

18 października – w Hotelu „Monopol” w Katowicach, gdzie pojechali uczniowie Salezjańskiego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tarnowskich Górach oraz z Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Radzionkowie.
Uczniowie zostali oprowadzeni po ekskluzywnym hotelu, dzięki czemu mogli przyjrzeć się, jak zorganizowana jest tam praca.

22, 23 i 24 października – w Pracowni Graficznej „Drukpol” w Tarnowskich Górach. Pojechali tam uczniowie Zespołu Szkół Artystyczno – Projektowych, Centrum edukacji Ekonomiczno – Handlowej i Wieloprofilowego Zespołu Szkół z Tarnowskich Gór.
Uczestnicy zapoznali się tam z techniką introligatorską, drukarską, sposobami projektowania reklamy i druków wieloformatowych.

23 października – w Zakładach Chemicznych „Synthos” w Oświęcimiu, gdzie pojechali uczniowie Zespołu Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących.
Uczestnicy poznali tam specjalistyczne metody produkcji wyrobów chemicznych, w głównej mierze kauczuków i materiałów polimerowych i izolacyjnych, a także nowoczesne techniki wytwarzania tych produktów.

24 października – w Firmie Informatycznej „Kamsoft” w Katowicach. Pojechali tam uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących i Wieloprofilowego Zespołu Szkół w Tarnowskich Górach oraz Zespołu Szkół Techniczno – Humanistycznych w Radzionkowie.
Uczniowie poznali tam specyfikę pracy w firmie informatycznej oraz mieli okazję wykazać się, udzielając odpowiedzi na wiele zagadek logicznych, przygotowanych przez organizatorów i przez to wygrać nagrody.

29 i 30 października – w „PKO Banku Polskim” w Tarnowskich Górach, gdzie udali się uczniowie Centrum Edukacji Ekonomiczno – Handlowej w Tarnowskich Górach.
Uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się pracy w banku, dowidzieli się także wiele informacji na temat operacji finansowych oraz usług bankowych.

29 października – w Zakładach Mechanicznych „Bumar – Łabędy” w Gliwicach. Pojechali tam uczniowie Zespołu Szkół Techniczno – Usługowych, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach oraz z Zespołu Szkół Techniczno – Humanistycznych w Radzionkowie.
Uczestnicy mogli zobaczyć, jak wygląda praca w branży zbrojeniowej, a także przyjrzeć się procesowi produkcji i modernizacji ciężkich pojazdów wojskowych.

23 i 24 listopada odbędzie się wizyta studyjna na Festiwalu Fryzjerskim „Hair Fair & Beauty Fair” w Sosnowcu, gdzie pojadą uczniowie Wieloprofilowego Zespołu Szkół w Tarnowskich Górach.
Uczestnicy będą tam mieli okazję zapoznać się z nowymi trendami w modzie fryzjerskiej oraz nowymi sposobami stylizacji i pielęgnacji włosów.

Uczniowie, biorący udział w wizytach studyjnych pozytywnie komentują uczestnictwo w wizytach, dzięki którym mogą odwiedzić prestiżowe zakłady pracy i zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi, z jakimi spotkali się na miejscu. Dodatkowo mogą odwiedzić działy i zakłady, do których nie można wejść codziennie.

Więcej o programie można przeczytać na stronie internetowej projektu: e-zawodowcy.eu oraz w zakładce „Inwestycje i projekty” na stronie internetowej Powiatu Tarnogórskiego.

Call Now ButtonZadzwoń teraz