Kutna Hora – fotografie Anny Kubik

Data publikacji: 19 listopada 2013

Niezwykłe fotografie Kutnej Hory oglądać można na wystawie prezentowanej w Galerii ArtPark, mieszczącej się w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach (Obwodnica 8). Autorką zdjęć jest Anna Kubik, absolwentka Instytutu Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie oraz Policealnego Studium o specjalności grafika komputerowa reklamowa i wydawnicza w Katowicach. Maluje w technice akrylowej; tworzy rysunki ołówkiem, węglem, pastelami, jednak jej ulubioną dziedziną jest fotografia, a także ceramika (mozaika ceramiczna).

Tematem prac jest głównie architektura i detale architektoniczne. Anna Kubik prowadzi warsztaty artystyczne dla wszystkich grup wiekowych w Gminnym Ośrodku Kultury w Świerklańcu. Wystawa będzie czynna do stycznia 2014 roku. Organizatorami wystawy są: Galeria ARTPARK oraz Wydział Strategii, Promocji i Sportu Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.

Kutná Hora, skarbiec Królestwa Czeskiego

Kutná Hora, miasto srebra, nazywane jest także „państwowym skarbcem”. Jej bogactwa w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju Królestwa Czeskiego. Centrum miasta ze względu na swe historyczne znaczenie i wspaniałą architekturę zostało w roku 1995 wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Bicie monet w królewskiej mennicy

Centrum życia gospodarczego w dawnej Kutnej Horze stał się Włoski Dwór (czes. Vlašský dvůr), siedziba władców i królewska mennica, gdzie pierwsze grosze bito już za panowania Wacława II, który sprowadził tu rzemieślników z włoskiej Florencji i rozpoczął reformę monetarną. Oprócz ekspozycji na temat mincerstwa można odwiedzić także mieszczące się w podziemiach Włoskiego Dworu muzeum „Ujawnienie tajemniczego oblicza” (Odhalení tajemné tváře) z wystawą poświęconą złoczyńcom, czarownicom, heretykom i podpalaczom oraz ich sędziom i katom.

Wyjątkowe miejsce – Kaplica Czaszek

Miłośnicy osobliwości z pewnością chętnie wybiorą się do dawnego zespołu klasztornego opactwa cysterskiego w Sedlcu u Kutné Hory. Już samo odwiedzenie wpisanej na listę UNESCO katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela (kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele) oraz znanego na całym świecie ossuarium kościoła cmentarnego Wszystkich Świętych ( Hřbitovní kostel Všech Svatých) to wyjątkowe przeżycie. W godzinach wieczornych po tych zabytkach oprowadzają przewodnicy w cysterskich habitach. Pomieszczenia kościoła i ossuarium oświetlone są tylko świecami, a turyści mogą posłuchać chorału gregoriańskiego oraz muzyki organowej. Wyjątkową budowlą, dzięki której wizyta w Kutnej Horze będzie wspaniałym doświadczeniem jest także późno gotycki kościół świętej Barbary (chrám svaté Barbory). Budowa tego klejnotu architektury sakralnej trwała ponad 500 lat.

Źródło: (http://www.czechtourism.com/pl/t/kutna-hora/)