Jak dbać o zdrowie?

Data publikacji: 21 listopada 2013
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Dlaczego chorujemy na schorzenia narządów przewodu pokarmowego? – to temat wykładu, który 18 listopada wygłosiła dla studentów Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku prof. dr hab. n. med. Krystyna Karczewska.


Dlaczego chorujemy na schorzenia narządów przewodu pokarmowego? – to temat wykładu, który 18 listopada wygłosiła dla studentów Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku prof. dr hab. n. med. Krystyna Karczewska.

O tym, że dbanie o zdrowie jest sprawą skomplikowaną wiedzą wszyscy. Dlatego o tym, jakie są nasze indywidualne uwarunkowania zdrowotne, możliwości zapobiegania pewnym schorzeniom, dlaczego powinniśmy co jakiś czas weryfikować swoją dietę, jak się zdrowo odżywiać, opowiedziała słuchaczom UTW prof. dr hab. n. med. Krystyna Karczewska. Profesor Krystyna Karczewska jest pediatrą, specjalistą gastroenterologii; przez długi czas pełniła obowiązki Kierownika Kliniki Gastroenterologii, Alergologii i Zaburzeń Rozwojowych Wieku Dziecięcego w szpitalu klinicznym w Zabrzu.Za swoją pracę i działalność na rzecz dzieci została, między innymi, nagrodzona Orderem Uśmiechu. Pomimo przejścia na emeryturę jest nadal aktywna zawodowo i społecznie – działa w wielu stowarzyszeniach, szczególnie w Tarnogórskiej Rodzinie Katyńskiej.

Profesor Karczewska w swoim wykładzie zwróciła uwagę na fakt, że wraz z poprawą naszej sytuacji ekonomicznej zwiększa się zapadalność na choroby przewodu pokarmowego. Obecnie, jak wykładowczyni podkreśliła, najczęstsze choroby przewodu pokarmowego to: refluks żołądkowo – przełykowy, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie trzustki, zapalenie jelit, zespół jelita nadwrażliwego i zaparcia. Pani profesor starała się pokazać ile w problemach zdrowotnych jest przyczyn od nas niezależnych, a na co mamy zasadniczy wpływ. Omawiała więc różne przypadki medyczne, ilustrujące schorzenia przewodu pokarmowego, by pokazać słuchaczom przede wszystkim jakie popełniamy błędy w trybie życia i sposobach żywienia, które wpływają na nasz organizm i powodują, bądź zaostrzają, kłopoty zdrowotne ze strony przewodu pokarmowego. Bardzo ciekawa była informacja o zakażaniu się, zwłaszcza przez młodzież, bakterią Helicobacter pylorii. Jest to bakteria oporna na leczenie. Żyje w kwaśnym środowisku żołądka i powoduje zapalenie jego błony śluzowej. A zakażenie następuje przez usta, bardo często przez wspólne picie z jednej butelki, przez sztućce w domu, ręczniki, a nawet naczynia. Lekarze obserwują częste zakażenia rodzinne i wniosek nasuwa się jeden- brak higieny może mieć poważne konsekwencje. Profesor Karczewska w swoim wykładzie omówiła także i sytuacje , w których pacjenci nie mają żadnego wpływu na schorzenie – jak na przykład nietolerancja laktozy przez dorosłych. Okazuje się, że ok. 30% dorosłych ludzi w Polsce cierpi na tzw. nietolerancję laktozy typu dorosłych. Ale można radzić sobie z tą dolegliwością, bo brakujący enzym laktaza jest w aptekach i można go używać przed posiłkami mlecznymi. Są też mleka niskolaktozowe, które można pić bez wywoływania problemów żołądkowych. Wykładowczyni dużo uwagi poświęciła temu, jak zmieniać swoje nawyki żywieniowe, by pozafarmakologicznie leczyć dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Pokazywała różne przykłady zachowań kulinarnych i nawyków życiowych, jak na przykład pomijanie śniadania, poranne picie kawy, późne obiadokolacje, które pogłębiają, albo wręcz powodują choroby przewodu pokarmowego.

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku stawiali prof. Karczewskiej wiele pytań, dotyczących, między innymi, stosowania różnych diet, lekarstw ziołowych i wreszcie konkretnych schorzeń. Ważna była opinia profesor Karczewskiej na temat modnych diet- diety przynoszą wiele szkód, należy w razie potrzeby szukać pomocy u profesjonalnego dietetyka, który rozpozna indywidualne potrzeby i zdrowotne uwarunkowania zanim coś zaleci. Okazuje się więc po wysłuchaniu wykładu prof. dr hab. n. med. Krystyny Karczewskiej, że żywność może być lekarstwem. Swój wykład prof. Karczewska zakończyła przywołaniem myśli doktora Władysława Biegańskiego: „Nie na zapisywaniu recept polega obowiązek lekarza, lecz na zrozumieniu istoty i przyczyny choroby, oraz na usuwaniu wszystkich szkodliwych wpływów, które bądź choroba wywołała, bądź je obecnie podtrzymuje”. Ale jak profesor Karczewska podkreślała, także pacjent musi rozumieć na czym polega schorzenie, na które cierpi i świadomie podejmować działania lecznicze i profilaktyczne.

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Tarnogórskie Stowarzyszenie – UTW zaprasza na spotkanie – wykład „O szczęściu i …”. Gośćmi spotkania będą: ks. biskup Gerard Kusz, Krystian Krzemiński i Arkadiusz Czech. Wykład odbędzie się 2 grudnia o godz. 16:30 w Tarnogórskim Centrum Kultury
Więcej informacji na stronie: www.utwtg.pl

Call Now ButtonZadzwoń teraz