Europa ukryta w Wielowsi

Data publikacji: 29 listopada 2013
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Artur Mamikonyan, uczeń klasy 3 „a” Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach zdobył trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Ukryta Europa”, organizowanym przez Dom Współpracy Polsko- Niemieckiej. Konkurs polegał na uwiecznieniu na maksymalnie 5 fotografiach dowolnego obiektu lub miejsca, który przypomina o historii Europy.


Artur Mamikonyan, uczeń klasy 3 „a” Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach zdobył trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Ukryta Europa”, organizowanym przez Dom Współpracy Polsko- Niemieckiej. Konkurs polegał na uwiecznieniu na maksymalnie 5 fotografiach dowolnego obiektu lub miejsca, który przypomina o historii Europy.

Artur Mamikonyan – uczeń tarnogórskiego „Chemika” fotografią interesuje się, jak sam twierdzi, od niedawna. Zaczynał od robienia zdjęć znajomym. Jego największą pasją jest filmowanie, jednak te dwa obszary łączą się ze sobą. W rozwijaniu pasji wspierają go rodzice, a także nauczyciele ze szkoły. Na konkursową fotografię wybrał budynek, który wydał mu się tajemniczy i intrygujący – dawną synagogę w Wielowsi. Obiekt, który ma dziś obecnie całkowicie świecki charakter, ujął Artura swoją historią. Aby zgłosić się do konkursu, Artur wykonał kilkanaście zdjęć żydowskiej świątyni, następnie wybrał 4 najlepsze i poddał je obróbce. Trzeba było również dołączyć opis obiektu. Należy przyznać, że fotografie wykonane przez Mamikonyana ujmują urokliwymi detalami i pomysłowością. Zdjęcia te trafią do albumu, który wyda Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej, wraz z innymi zwycięskimi pracami.
Jury konkursu, w składzie: dr Piotr Muschalik – Akademia Sztuk Pięknych – pracownia fotografii, Dawid Smolarz – germanista, autor projektów historycznych, Rafał Bartek – Dyrektor Generalny Domu Współpracy Polsko – Niemieckiej, stanęło przed nie lada wyzwaniem – na konkurs wpłynęło ponad 200 prac! Konkurs rozstrzygnięto 26 listopada.

Uroczysta Gala wręczenia nagród odbędzie się 11 grudnia w Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych „Perełka”. Gratulujemy!

Wywiad z Arturem Mamikonyanem, zdobywcą 3 miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Ukryta Europa” organizowanym przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej
Artur, gratuluję Ci zdobycia trzeciego miejsca w tak prestiżowym konkursie. Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią?
– Dziękuję. Fotografować zacząłem stosunkowo niedawno, robiąc zdjęcia przede wszystkim znajomym. Moją największą pasją jest filmowanie. Stojąc za kamerą, czuję, że jestem w swoim żywiole. Ale te dwa elementy – film i fotografia – łączą się ze sobą.
W jaki sposób dowiedziałeś się o konkursie?
– Informację o konkursie przekazała mi p. prof. Karina Burda, która zachęciła mnie do tego, żeby wziąć w nim udział.
Jaka była idea konkursu?
– Ideą było ukazanie na fotografii nieznanych, zapomnianych bądź opuszczonych miejsc, obiektów, które są dowodem na wspólną europejską historię. Powstanie album z najlepszymi zdjęciami, aby każdy mógł się przekonać, jak wiele miejsc można jeszcze odkryć.
Jakie obiekty wybrałeś?
– Zdecydowałem się na zrobienie fotografii cmentarza żydowskiego i synagogi w Wielowsi. Ostatecznie do konkursu mogłem wybrać tylko jeden obiekt. Wybrałem synagogę, bo jest to budynek nieoczywisty dla kogoś, kto nie zna ciekawej historii, jaka się z nim wiąże.
Co musiałeś zrobić?
– Wykonałem kilkanaście zdjęć synagogi. Teren wokół niej był dość ciasny, ale udało mi się zrobić ciekawe fotografie. Następnie wybrałem moim zdaniem najlepsze i poddałem je obróbce. Starałem się, aby widoczny był kontekst historyczny obiektu, który dziś zupełnie już nie przypomina świątyni.
Spodziewałeś się wygranej?
– Zupełnie nie. Była spora konkurencja. Na konkurs zgłoszono ponad 200 prac. Tym bardziej się cieszę, że jury, w którego skład wchodziły takie autorytety, dostrzegło moje pracę i nagrodziło je.
Kto wspiera Cię w Twojej pasji?
– Przede wszystkim rodzice. Ale także nauczyciele i koledzy ze szkoły dostrzegli moją pasję i są dla mnie wsparciem. Chciałbym im za to podziękować i zadedykować tę nagrodę.
Gdzie jeszcze można śledzić Twoje prace?
– Na mojej stronie internetowej. Czasem też „wrzucam” je na youtube.
Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?
– Teraz przygotowuję się do matury. Po zdaniu egzaminów chciałbym wybrać się na studia. Jeżeli chodzi o fotografię, na pewno chciałbym jeszcze kształcić się w tym kierunku, aby doskonalić swój warsztat. Swoją przyszłość łączę właśnie z filmowaniem i fotografią.
Dziękuję za rozmowę. Mam nadzieję, że będziesz dalej pracował, aby poszerzać pasmo sukcesów i że spełnisz swoje marzenia.

Filmy Artura zobaczyć można TUTAJ.

Call Now ButtonZadzwoń teraz