Wychowanie dla samorządności

Data publikacji: 2 grudnia 2013

Seminarium „Wychowanie dla samorządności – 15 lat wspólnie”, które odbyło się 29 listopada w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, to kolejny już punkt obchodów jubileuszu 15 – lecia restytucji Powiatu Tarnogórskiego. Gościem spotkania była posłanka na Sejm RP, dotychczasowa Minister Edukacji Narodowej, Krystyna Szumilas, która opowiedziała zebranej na sali młodzieży o reformie samorządowej, idei decentralizacji państwa i o tym jak przez 15 lat istnienia powiatów zmieniały się polskie szkoły.

Przez 15 lat istnienia powiatów szkoły zyskały nową szatę, wypiękniały, zostały zmodernizowane i dzięki entuzjazmowi lokalnych społeczności dobrze przygotowane do kształcenia. 15 lat powiatów to okazja do przekazywania idei samorządności i mówienia o tym, jak ważne są decyzje podejmowane na poziomie lokalnym – mówiła Krystyna Szumilas.

W ramach spotkania prezentację obrazującą 15 lat z życia tarnogórskiej oświaty przedstawiła starosta Lucyna Ekkert, a uczniowie Centrum Edukacji Ekonomiczno – Handlowej im. Karola Goduli w Tarnowskich Górach zaprezentowali krótki film na temat samorządności i rozumienia tego pojęcia przez młodych ludzi.

Seminarium było także okazją do podsumowania zorganizowanego po raz pierwszy w Powiecie Tarnogórskim konkursu wiedzy o samorządności, zatytułowanego „15 lat samorządu terytorialnego” W konkursie udział wzięło 52 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Koordynatorem przedsięwzięcia była Tatiana Konatkiewicz – Brol – nauczyciel Centrum Edukacji Ekonomiczno – Handlowej w Tarnowskich Górach, propagatorka idei samorządności i aktywności społecznej. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Piotr Musialik, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach, drugie miejsce przypadło w udziale Mai Kabus z II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Tarnowskich Górach, trzecie – Katarzynie Jurczyk z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach.

O Powiatowej Reprezentacji Młodzieży, działającej aktywnie i twórczo wśród uczniów naszego Powiatu oraz o inicjatywach podejmowanych przez młodzież, zarówno w dziedzinie edukacji samorządowej, jak i obywatelskiej opowiedział Marcin Kupka – opiekun Powiatowej Reprezentacji Młodzieży w II LO im. St. Staszica w Tarnowskich Górach.

Spotkanie uświetnił recital uczniów szkół ponadgimnazjalnych w wykonaniu Zespołu „Szansa” działającego w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury im. H. Jordana w Tarnowskich Górach pod kierunkiem Małgorzaty Zachnik.