107 lat troski o szkołę

Data publikacji: 6 grudnia 2013

Pani Stefania Zacharska, bez wątpienia najstarszy nauczyciel w naszym powiecie, niedawno skończyła 107 lat! Tegoroczne urodziny były więc szczególną okazją do złożenia wizyty nauczycielce seniorce Zespołu Szkół Artystyczno – Projektowych przez dyrektora ZSA – P Pawła Zarębę i przedstawicieli Rady Pedagogicznej – Barbarę Oleksy i Stanisława Taraska.

Sto siedem lat życiowego optymizmu, kilkadziesiąt lat pracy nauczycielskiej i wieczna troska o szkołę to lapidarnie ujmując biografia najstarszej emerytowanej nauczycielki Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych. Dzielenie się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem to dewiza życiowa najstarszej nauczycielki szkół prowadzonych przez Powiat Tarnogórski. Za swoja pracę nagrodzona była między innymi Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski…… i , jak sama podkreśla z dumą, pamięcią swoich uczniów i współpracowników.

Pochodząca ze Stanisławowa pani Stefania do Tarnowskich Gór przyjechała w 1945 roku i tu związała swoje losy z tworzącą się po wojnie Szkołą Odzieżową, w której pracowała aż do przejścia na emeryturę. Szkoła ta jest bliska sercu pani Stefanii po dzień dzisiejszy, żywo interesuje się jej dokonaniami i cieszy z jej sukcesów; zwłaszcza powstaniem Liceum Plastycznego co jest jej zdaniem, nauczyciela przedmiotów zawodowych, dobrym połączeniem z uczeniem projektowania ubiorów w szkole odzieżowej.

Wspomnienia pani Stefanii Zacharskiej o początkach trudnej pracy, kiedy szkoła powstawała od podstaw w kraju gdzie po wojnie brakowało wszystkiego, są przepełnione dumą. Oto bowiem szkoła przetrwała najtrudniejsze lata i rozwija się nadal. A zaznaczyć trzeba, że Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych to szkoła z blisko już 90. letnią tradycją kształcenia zawodowego.

Spotkanie z szacowną jubilatką pełne wspomnień i refleksji o życiu kulturalnym miasta gwarków można je bez wątpienia podsumować refleksją: „To co mamy w rękach jest chwilowe, to co mamy w sercu, zostanie tam na zawsze”.

Tekst: Stanisława Szymczyk
Zdjęcia: Stanisław Tarasek