Praktyki w niemieckich firmach

Data publikacji: 9 grudnia 2013

Już po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach odbywali praktyki zawodowe w partnerskim powiecie Erlangen – Höchstadt. W trzech niemieckich firmach zawodu uczyli się przyszli mechatronicy i informatycy. W Niemczech przebywali od 3 do 30 listopada. Pobyt umożliwiła im realizacja drugiego projektu Leonardo da Vinci.

W trakcie praktyk uczniowie poznali zakłady pracy i obowiązujące w nich zasady. Zdobyli swoje pierwsze doświadczenie zawodowe i nowe umiejętności w zakresie informatyki i mechatroniki. Pogłębili też wiedzę językową, w życiu codziennym ale przede wszystkim w zakresie języka zawodowego – opowiada Ilona Wdowiak, nauczycielka języka niemieckiego, opiekunka uczniów.

Poza zdobywaniem doświadczeń zawodowych uczestnicy mieli okazję poznać kulturę Bawarii, zwiedzając różnorakie miejsca, m.in. miasto Erlangen, zabytki i historyczne zakątki Norymbergii wraz z Centrum Dokumentacji Zjazdów NSDAP, miasto Bamberg z Rynkiem, starym i nowym ratuszem, „małą Wenecją“ i wzgórzem katedralnym, Bayreuth oraz Bayreuther Katakomben – muzeum browaru z 1887 roku, Monachium wraz ze Stadionem Alianz Arena i zabytkami w centrum miasta oraz Rothenburg ob der Tauber i niemieckie Muzeum Bożego Narodzenia.

Niezapomnianym przeżyciem, wprowadzającym w klimat oczekiwania na Boże Narodzenie, bym udział w otwarciu dorocznego Jarmarku Świątecznego w Norymberdze. Uczniowie mieli też zaszczyt udziału w spotkaniach i kolacji ze starostą powiatu, Eberhardem Irlingerem.

Wszystkie cele projektu zostały zrealizowane: uczestnicy poszerzyli swoje horyzonty, pogłębili wiedzę zawodową i językową, a także poznali kulturę i obyczaje Niemiec, zobaczyli osobliwości Bawarii i Frankonii, spróbowali specjałów regionalnej kuchni i poznali warunki życia codziennego – mówi Ilona Wdowiak.

W praktykach uczestniczyło sześciu mechatroników (Marcin Galios, Mateusz Filingier, Patryk Markefka, Dominik Mierzwa, Amadeusz Pach i Daniel Pośpiech) oraz sześciu informatyków (Marek Burdalski, Michał Huras, Borys Labus, Wojciech Opara, Łukasz Pilarski, Klaudiusz Szymański). wraz z opiekunem i koordynatorem projektu, panią Iloną Wdowiak. Projekt został zrealizowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie“