O kulturze i duchu Japonii

Data publikacji: 17 grudnia 2013
Herb Powiatu Tarnogórskiego

„O kulturze i duchu Japonii” to temat wykładu – spotkania, który miał miejsce 16 grudnia i był okazją do poznania „ducha” Kraju Kwitnącej Wiśni . Gościem specjalnym tego wyjątkowego wykładu dla słuchaczy Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku była sensei Machiko Nakagawa , której towarzyszyli: japonistka Marta Czarnecka i dyrektor TCK Mirosław Błaszczak.


„O kulturze i duchu Japonii” to temat wykładu – spotkania, który miał miejsce 16 grudnia i był okazją do poznania „ducha” Kraju Kwitnącej Wiśni . Gościem specjalnym tego wyjątkowego wykładu dla słuchaczy Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku była sensei Machiko Nakagawa , której towarzyszyli: japonistka Marta Czarnecka i dyrektor TCK Mirosław Błaszczak.

Sensei Machiko Nakagawa pochodzi z 800 000 tysięcznego Hamamatsu w prefekturze Shizuoka, leżącej pomiędzy Tokyo i Osaką. W mieście Hamamatsu, w którym odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny, znajduje się pomnik Fryderyka Chopina – replika pomnika z warszawskich Łazienek. Hamamatsu jest znane z produkcji instrumentów muzycznych (Yamaha, Kawai), produkcji samochodów (Honda, silniki Yamacha i Suzuki), a także rolnictwa – uprawia się tu mandarynki, herbatę i hoduje węgorze.

Sensei Machiko Nakagawa 35 lat była nauczycielem języka japońskiego w gimnazjum w Hamamatsu, przez 3 lata pracowała w Peru, w Limie, jako nauczyciel w szkole dla Japończyków; pracowała także w urzędzie miasta Hamamatsu w Centrum Wychowania Młodzieży oraz pomagała w nauczaniu języka japońskiego dzieci obcokrajowców zamieszkałych w Hamamatsu. Na zaproszenie dyrektora TCK – Mirosława Błaszczaka jest od kilku już miesięcy wolontariuszem i ambasadorem kultury japońskiej w mieście gwarków.
I choć, jak humorystycznie zauważył dyrektor Błaszczak – politykom nie udało się zrobić z Polski drugiej Japonii, to w Tarnowskich Górach udało się zaszczepić ducha kultury japońskiej.

Sensei Machiko Nakagawa w swoim wykładzie o kulturze i duchu Japonii, w ograniczonym czasie, prawie w stylu japońskiej sztuki minimalistycznej, pokazała swoją ojczyznę, budząc zainteresowanie tym niezwykłym krajem. Wykład prowadzony w języku japońskim tłumaczyła słuchaczom Marta Czarnecka. Marta Czarnecka swoje umiejętności językowe doskonali na Uniwersytecie Jagiellońskim, była także stypendystką Tsukuba University w Japonii, jest znawczynią orientalnych strojów kobiecych.

Sensei Machiko Nakagawa na wstępie swojego wykładu pokazała jak przeciętny Polak, Europejczyk postrzega Japonię – wymieniła kilka typowych elementów kultury japońskiej jak na przykład: gejsza, suchsi, harakiri, sztuki walki, sumo. Wyraziła także podziękowanie za pomoc i wsparcie , które także Polacy okazali Japonii w związku z nie tak dawnym przecież trzęsieniem ziemi. I ta sytuacja była doskonałym punktem wyjścia do opowieści o osobowości Japończyków, która może wydawać się niezrozumiała dla Europejczyka. Otóż wychowanie japońskie uczy, najogólniej mówiąc, zachowania równowagi ducha – znoszenia przeciwności losu w spokoju, dyscypliny wewnętrznej i społecznej, grzeczności, szczerości i pracowitości. Japończycy tak są wychowani, żeby nie sprawiać kłopotu. I zapewne te cechy sprawiają, że Japonia osiągnęła taki sukces gospodarczy. Historia Japonii, jej kultura, religia i pismo, filozofia życia i piękna, tradycyjne zwyczaje świąteczne, teatr, a wreszcie ciekawostki kulinarne, ceremonia parzenia herbaty – tak w dużym uproszeniu można streścić opowieść sensei Machiko Nakagawy. Spośród tych myśli o duchu kultury japońskiej warto zapamiętać takie jakby przesłanie – dobrze żyj dziś, bo nie wiadomo co będzie jutro. Piękno japońskie to wyrzucenie zbędnego przepychu i prostota, co pani Nakagawa pokazała na przykładzie specjalnie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Tarnogórskiego Stowarzyszenia- UTW przygotowanej ikebany. Sensei Machiko Nakagawa pokazała także wspólnego dla naszych kultur ducha gościnności, przywołując polskie powiedzenie zastaw się, a postaw się – co na zakończenie opowieści o kulturze i duchu japońskim było zaproszeniem do odwiedzenia Kraju Kwitnącej Wiśni.
Wykładu Machiko Nakagawy prowadzonego w języku japońskim słuchało się z wielką przyjemnością, ale treść poznano dzięki doskonałemu tłumaczeniu japonistki Marty Czarneckiej. Spotkanie z kulturą i duchem japońskim zakończyło się już w atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odśpiewaniem po japońsku przez chór TS – UTW kolędy Cicha Noc. Wyjątkowo magicznie brzmiało w sali widowiskowej TCK: Kiyoshi kono yoru hoshi wa hikari/ sukui nomiko wa mabune no naka ni/ nemuri tamo-o. itoyasuku.
Ta piękna kolęda zaśpiewana po japońsku była podziękowaniem dla sensei Machiko Nakagawy, ale także dla dyrektora TCK –MirosławaBłaszczaka, z którym słuchacze Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku żegnali się przed jego wyjazdem na placówkę dyplomatyczną do Tokio.

To spotkanie z sensei Machiko Nakagawą, japonistką Martą Czarnecką i dyrektorem TCK Mirosławem Błaszczakiem odkrywało piękno egzotycznej dla nas kultury japońskiej i było dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku doświadczeniem niezwykłym. Zapewne słuchacze będą pamiętać o japońskiej filozofii Kaizen opierającej się na metodzie małych kroków i ciągłym udoskonalaniu procesów życiowych.

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Tarnogórskie Stowarzyszenie – UTW zaprasza 13 stycznia 2014 roku o godz. 14:30 do Tarnogórskiego Centrum Kultury na wykład dr Eweliny Kosowicz – Nosowicz: „Jak dbać o serce?”. Więcej informacji na stronie: www.utwtg.pl

Call Now ButtonZadzwoń teraz