Tworóg i Kalety wreszcie z karetkami

Data publikacji: 3 stycznia 2014

Z początkiem tego roku dwie gminy naszego powiatu – Kalety i Tworóg otrzymały, po wielu latach starań, własne karetki pogotowia. Było to możliwe dzięki zmianom w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, zatwierdzonym przez Ministra Zdrowia. Zrealizowano również postulaty mieszkańców Ożarowic – gmina z początkiem roku wróciła do rejonu operacyjnego Dyspozytorni Medycznej w Gliwicach.

2 stycznia dokonano uroczystego otwarcia Stacji Pogotowia Ratunkowego w Kaletach. Burmistrz miasta Klaudiusz Kandzia złożył serdecznie podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do uruchomienia stacji. Podkreślił, że stacjonowanie pogotowia w Kaletach jest bardzo ważną i wręcz kluczową kwestią dla funkcjonowania opieki zdrowotnej w mieście i niewątpliwie poprawi poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Kalet. Burmistrz szczególne podziękowania złożył wicewojewodzie Andrzejowi Pilotowi oraz staroście Lucynie Ekkert, która zabiegała o stacjonowanie karetki pogotowia w Kaletach.

Na korzyść usytuowania karetki w Kaletach od początku przemawiał zbyt długi czas dojazdu pogotowia z Tarnowskich Gór. Poważnym atutem jakim wykazało się miasto w staraniach o swój ambulans była również profesjonalnie przygotowana, licząca 180 m kwadratowych, stacja medyczna, której utrzymanie gmina Kalety wzięła na własne barki. Warto podkreślić, że do Kalet trafił jeden z zaledwie dwóch w całym województwie śląskim dodatkowych zespołów medycznych, utworzonych w tym roku przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.

W uroczystym otwarciu kaletańskiej stacji pogotowia uczestniczyli: wicewojewoda Andrzej Pilot, starosta Lucyna Ekkert, wicestarosta Andrzej Elwart, Ireneusz Ryszkiel – dyrektor wydziału nadzoru nad systemem opieki zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Michał Świerszcz – kierownik Obszaru Działania Gliwice Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Henryk Sawczuk – właściciel „Sawmed” oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego: burmistrz Klaudiusz Kandzia, przewodniczący Rady Miejskiej w Kaletach Eugeniusz Ptak oraz miejscy radni.

Stacja pogotowia mieści się w Kaletach przy ul. Gwoździa 2 w budynku przychodni „Sawmed”. Ma charakter wyjazdowy, nie będzie więc możliwe uzyskanie w niej pomocy doraźnej. Pogotowie w razie konieczności można wzywać za pośrednictwem numerów 999 oraz 112.

W Tworogu starania o karetkę trwały od 2005 roku, podjął je dyrektor ośrodka zdrowia i radny Rady Powiatu, a obecnie wicestarosta Andrzej Elwart. Ostatecznie do Tworoga przeniesiona została jedna z trzech karetek stacjonujących wcześniej w Tarnowskich Górach. O przyznaniu Tworogowi karetki typu „S” – z lekarzem zdecydowała większa niż w Kaletach ilość dojazdów oraz sąsiedztwo DK 11, na której często dochodzi do wypadków. Tworoski ambulans stacjonuje w Ośrodku Zdrowia przy ulicy Zamkowej 6, obsługiwał będzie także Krupski Młyn. Pierwszy kurs nowym ambulansem miał przyjemność odbyć tworoski ratownik medyczny Michał Kulik. Stację Pogotowia w Tworogu 2 stycznia odwiedził wicestarosta Andrzej Elwart i zobaczył stan jej przygotowania do pracy.

Ogółem w powiecie tarnogórskim stacjonuje 6 karetek – dwie w Radzionkowie (dwa zespoły podstawowe), dwa zespoły w Tarnowskich Górach (jeden zespół specjalistyczny plus jeden podstawowy), jeden zespół podstawowy w Kaletach i jeden zespół specjalistyczny w Tworogu.