BIP

Niemena pamięci rapsodia żałosna

Data publikacji: 20 stycznia 2014

Czy muzykę można zobaczyć? Otóż tak. Dowodem tego był koncert Bogdana Mizerskiego „Niemena pamięci rapsodia żałosna”. Dźwięki, których nie słychać (to naturalnie niedorzeczność), ale w zamian za to brzmienie kontrabasu fundujące obrazy. Muzyka do wewnątrz, muzyka ponad harmonią – muzyka opowieść. Tego koncertu nie wolno interpretować w kategoriach świetny, udany, dobry. To była „melodia” zadumy, refleksji, pytania kierowanego do słuchacza i widza o to, czy jest gotowy wysłuchać przestrzeni, przejmującej dysharmonii, braku rytmu, wreszcie opowieści pisanej dźwiękami.

Czy muzykę można zobaczyć? Otóż tak. Dowodem tego był koncert Bogdana Mizerskiego „Niemena pamięci rapsodia żałosna”. Dźwięki, których nie słychać (to naturalnie niedorzeczność), ale w zamian za to brzmienie kontrabasu fundujące obrazy. Muzyka do wewnątrz, muzyka ponad harmonią – muzyka opowieść. Tego koncertu nie wolno interpretować w kategoriach świetny, udany, dobry. To była „melodia” zadumy, refleksji, pytania kierowanego do słuchacza i widza o to, czy jest gotowy wysłuchać przestrzeni, przejmującej dysharmonii, braku rytmu, wreszcie opowieści pisanej dźwiękami. Muzyka Mizerskiego to subiektywna historia muzyczna będąca hołdem składanym Czesławowi Niemenowi i człowiekowi w ogóle.

Nie przypadkiem „Niemena pamięci rapsodia żałosna” rozbrzmiała w sali „koncertowej” Centrum Kultury Śląskiej właśnie 17 stycznia 2014 r. Na ten bowiem dzień przypadła dziesiąta rocznica śmierci tego wybitnego polskiego artysty i cieszymy się bardzo, że i CKŚ włączył się w jej obchody. Był to też dla pałacu bardzo ważny moment, ponieważ występ Bogdana Mizerskiego był pierwszym wydarzeniem czysto muzycznym, a więc niejako i sprawdzianem (który mocno przeżywaliśmy) tego, czy muzyka zabrzmi dobrze, a przede wszystkim czy przyjdą ludzie. Przyszli… Mamy nadzieję, że dzięki temu świadomość tego, że w CKŚ dzieją się rzeczy ważne, interesujące i ambitne, będzie się poszerzać na coraz większe grono ludzi ceniących sobie spotkania z kulturą.

Call Now ButtonZadzwoń teraz