Rozmowy o sercu

Data publikacji: 22 stycznia 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

„Rehabilitacja w schorzeniach układu krążenia” to temat wykładu, rozmowy o sercu, który 13 stycznia dla słuchaczy Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku wygłosiła doktor Ewelina Kosiewicz – Nosowicz. Wykład z cyklu rozmów o zdrowiu był okazją do refleksji o zachowaniu kondycji zdrowotnej. Gość spotkania, doktor Ewelina Kosiewicz – Nosowicz to była ordynator Oddziału I Rehabilitacji Kardiologicznej – GCR Repty, która jednocześnie pracowała w Poradni Kardiologicznej przy GCR „Repty”.

„Rehabilitacja w schorzeniach układu krążenia” to temat wykładu, rozmowy o sercu, który 13 stycznia dla słuchaczy Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku wygłosiła doktor Ewelina Kosiewicz – Nosowicz. Wykład z cyklu rozmów o zdrowiu był okazją do refleksji o zachowaniu kondycji zdrowotnej. Gość spotkania, doktor Ewelina Kosiewicz – Nosowicz to była ordynator Oddziału I Rehabilitacji Kardiologicznej – GCR Repty, która jednocześnie pracowała w Poradni Kardiologicznej przy GCR „Repty”. Doktor Ewelina Kosiewicz – Nosowicz jest lekarzem medycyny – specjalistą chorób wewnętrznych i rehabilitacji medycznej. Była także wykładowcą i egzaminatorem studentów medycyny w ramach zajęć prowadzonych przez Klinikę Rehabilitacji ŚAM w temacie rehabilitacji kardiologicznej i pulmonologicznej. Prowadziła także wykłady na kursach specjalistycznych dla lekarzy i dla pielęgniarek. Jest autorem prac naukowych prezentowanych na Międzynarodowych Kongresach Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i współautorem prac prezentowanych w piśmiennictwie medycznym krajowym i zagranicznym.

Doktor Ewelina Kosiewicz – Nosowicz swój wykład rozpoczęła od przypomnienia funkcji, które spełnia mięsień sercowy, żeby bowiem pokazać problemy chorobowe trzeba sobie zdawać sprawę, co jest a co nie prawidłowością tego narządu. Choroby serca są najczęstszą przyczyną śmiertelności i nieznajomość zasad profilaktyki może dawać efekty bardzo tragiczne. Doktor Ewelina Kosiewicz – Nosowicz omówiła więc różne patologie narządu , który bardziej nam się kojarzy z uczuciami, wskazując jakie są współczesne terapie leczenia nieprawidłowości serca i układu krążenia i jakie kroki powinien podejmować każdy z nas, żeby dbać o kondycję.

Wyjaśniała wykładowczyni jak przebiega terapia w leczeniu po zawałach serca, po angioplastykach tętnic wieńcowych i ich stentowaniu, po operacjach kardiochirurgicznych wszczepienia pomostów aortalno – wieńcowych wszczepienia zastawek serca, po transplantacjach serca. Omówiła na przykład zasady dokonywania i analizy pomiarów ciśnienia tętniczego. Analizowali słuchacze z wykładowczynią przyczyny i objawy nadciśnienia, rozpoznawali symptomy choroby wieńcowej , zastanawiali się co i jak może być pierwszym sygnałem nieprawidłowości w działaniu serca, na czym i czy jest zróżnicowanie objawów zawału serca u kobiet i u mężczyzn i wreszcie jak samemu monitorować swoje zdrowie. A wreszcie jakie badania i kiedy są prowadzone w diagnostyce serca; jakich informacji dostarcza , jak wielu słuchaczom się wydawało mało nowoczesne już, badanie EKG.

Doktor Ewelina Kosiewicz – Nosowicz odpowiadała na wiele bardzo specyficznych pytań słuchaczy, którzy dopytywali o schorzenia, na które sami cierpią lub ktoś z ich znajomych- na przykład jak żyć z tzw. blokiem serca, tętniakiem w przegrodzie między przedsionkowej lub po zawale serca. Odpowiedzi na te bardzo osobiste pytania były uzupełnieniem tej części wykładu, w której słuchacze poznali zasady pozalekowego leczenia chorób serca, jak dieta czy aktywność ruchowa. Wykład doktor Eweliny Kosiewicz – Nosowicz dał słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku- Tarnogórskiego Stowarzyszenia- UTW dużą wiedzę o „zdrowiu serca” i bardzo przydatne wskazówki jak samemu dbać o zdrowie. Jest przecież oczywistym, że nie pomoże najlepsza terapia medyczna jeżeli nie będziemy o siebie dbać i czuć się odpowiedzialnymi za własne zdrowie. Jest także oczywiste, że leczyć należy się świadomie, czyli każdy powinien dla własnego dobra zdobyć podstawową wiedzę o chorobie, by wiedzieć jak sobie radzić z własnymi problemami zdrowotnymi. Wykład doktor Ewelina Kosiewicz – Nosowicz można podsumować refleksją: jeśli już nie możemy wyeliminować choroby ze swojego życia to starajmy się przynajmniej z nią żyć mądrze.
Może warto czasami także popatrzeć na świat z przymrużeniem oka jak Mark Twain, autor znanych wszystkim z lektur szkolnych „Przygód Tomka Sawyera” , który uważał że: „Według lekarzy jedynym sposobem utrzymania zdrowia jest jedzenie tego, na co się nie ma chęci, picie tego, czego się nie lubi i robienie tego, czego by się wolało nie robić.”

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Tarnogórskie Stowarzyszenie- UTW zaprasza 27 stycznia 2014 roku o godz. 16:30 do Tarnogórskiego Centrum Kultury na noworoczny koncert „Uniwersytet Trzeciego Wieku i Przyjaciele”. Więcej informacji na stronie: www.utwtg.pl

Call Now ButtonZadzwoń teraz