„Uniwersytet Trzeciego Wieku i Przyjaciele”

Data publikacji: 30 stycznia 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

„Uniwersytet Trzeciego Wieku i Przyjaciele” to noworoczny koncert Tarnogórskiego Stowarzyszenia-Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który odbył się 27 stycznia w wypełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej Tarnogórskiego Centrum Kultury. Koncert noworoczny Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest bez wątpienia tradycyjnym i prestiżowym wydarzeniem kulturalnym w mieście gwarków, dowodzącym, że muzyka łączy pokolenia. Koncert „UTW i Przyjaciele” to tradycyjnie chwile muzycznych życzeń i uroczyste spotkanie z przyjaciółmi.

„Uniwersytet Trzeciego Wieku i Przyjaciele” to noworoczny koncert Tarnogórskiego Stowarzyszenia-Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który odbył się 27 stycznia w wypełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej Tarnogórskiego Centrum Kultury. Koncert noworoczny Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest bez wątpienia tradycyjnym i prestiżowym wydarzeniem kulturalnym w mieście gwarków, dowodzącym, że muzyka łączy pokolenia. Koncert „UTW i Przyjaciele” to tradycyjnie chwile muzycznych życzeń i uroczyste spotkanie z przyjaciółmi. Zapewne mottem tego spotkania, jak w ogóle ideą przyświecającą wszelkim działaniom Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku może być myśl H. J. Browna: „Nikomu nie jest zagwarantowana radość życia. Od życia dostajemy tylko czas i przestrzeń. Do nas należy zapełnienie ich radością”.

Tegoroczny koncert był tym szczególniejszy, że czterech przyjaciół TS- UTW , przedstawicieli rzemiosła naszego powiatu, otrzymało wyjątkowe odznaczenia – Srebrne Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Na wniosek Stowarzyszenia Śląski Dzwon Nadziei – nieocenionej jego prezes – Gabrieli Horzeli- Szubińskiej, przy współpracy Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku, państwo: Leokadia Wójcik, Józef Zdebik, Piotr Mankiewicz i Rajner Smolorz zostali przez Sejmik Województwa Śląskiego uhonorowani tym szczególnym wyróżnieniem, podkreślającym ich zaangażowanie w działania pro publico bono. Odznaczenie wręczyli radni Sejmiku Województwa Śląskiego: Barbara Dziuk i Andrzej Sławik oraz prezes Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku- Magdalena Latacz.
Nagrodzonym pogratulowali przedstawiciele władz samorządowych: starosta tarnogórski Lucyna Ekkert, burmistrz Tarnowskich Gór – Arkadiusz Czech oraz przewodniczący Rady Miasta – Stanisław Kowolik, podkreślając także uznanie władz lokalnych dla ich działalności.

Koncert tegoroczny szczególnie dedykowany był laureatom odznaczenia Sejmiku Śląskiego – „Za zasługi dla Województwa Śląskiego”. Magię chwili wyczarował rozpoczynający koncert chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Ireny Jasiurkowskiej, który zaprezentował aranżacje kolęd i pastorałek. W świat salonów wiedeńskich wprowadziła pianistka Ewelina Wolniszewska nastrojową kompozycją Tekli Bądarzewskiej pt. „Pocałunek walca”. Wyjątkowe brzmienie miały utwory wokalne wykonane anielskim głosem przez Annę Woźniak – absolwentkę liceum im. S. Staszica i katowickiej Akademii Muzycznej oraz … katowickiej Akademii Ekonomicznej. Anna Woźniak zauroczyła słuchaczy wykonaniem utworów: „Ave Maria” Giulia Cacciniego, „O mio babbino caro” Pucciniego i „Time to say goobye”; akompaniamentowała śpiewaczce Ewelina Wolniszewska.

Najmłodszą artystką tegorocznego koncertu była Paulinka Zaręba utalentowana uczennica tarnogórskiej Szkoły Muzycznej, która mistrzowsko zagrała pełen baśniowości „Taniec Wieszczki Cukrowej” z baletu „Dziadek do orzechów” Piotr Czajkowskiego. A że dziś – trudno wyobrazić sobie karnawał bez tańca, dla słuchaczy koncertu walca wiedeńskiego i tańce latynoamerykańskie (cza-cza, rumba) zatańczyli mistrzowsko młodzi tancerze Michalina Bilińska i Dominik Wosiek. Klimat tańca dopełniły kompozycje muzyczne: „Walc” Brahmsa w wykonaniu duetu fortepianowego: Beata Doleżych i Katarzyna Kozidrowska oraz dynamiczny „Czardasz” Contiego w wykonaniu skrzypaczki, studentki katowickiej Akademii Muzycznej, tegorocznej stypendystki Starostwa Tarnogórskiego dla uzdolnionej młodzieży- Magdaleny Różyckiej. Pięknie, refleksyjnie zabrzmiała piosenka Marcina „O młynareczce” z operetki Karola Zeltera „Sztygar” w wykonaniu Jerzego Wawrzeńczyka, któremu akompaniamentowała Irena Jasiurkowska. Klimaty jazzowe wyczarował wirtuoz klarnetu -Alek Wojtacha.
A dynamiczna interpretacja utworów klasycznych i współczesnych przebojów „Kwartetu dętego Olka Koniga” w składzie: Rudi Waloszczyk, Kamil Szendzielorz, Daniel Nejman, Olek Konig, wywołała ogromny aplauz publiczności.

Tradycyjnie wielki tarnogórski koncert noworoczny – „Uniwersytet Trzeciego Wieku i Przyjaciele” kończył „Marsz Radeckiego” Johanna Straussa w wykonaniu Pierwszej Orkiestry Kameralnej Tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku  pod batutą Magdaleny Latacz- prezes TS- UTW. Reżyserem tegorocznego koncertu – widowiska muzycznego była Henryka Borkowska- Szmatloch.
„Uniwersytet Trzeciego Wieku i Przyjaciele” to niezwykłe wielopokoleniowe spotkanie noworoczne w gronie przyjaciół, w którym muzyka wyrażała najserdeczniejsze życzenia. Ten niezwykły koncert, międzypokoleniowe spotkanie muzyczne, ale także sens działalności Tarnogórskiego Stowarzyszenia-Uniwersytet Trzeciego Wieku, można podsumować refleksją honorowego obywatela naszego miasta, wybitnego współczesnego poety ks. Jana Twardowskiego, który pisał: (…) radość noworoczna ma swój głęboki sens. Po prostu cieszymy się Darem Czasu, Łaską Czasu. Ile możemy dobrego zrobić w ciągu 365 dni, 6 godzin, 9 minut i 10 sekund, bo tak długo obraca się Ziemia dookoła Słońca w ciągu roku. Byle tylko nie obracać się wyłącznie wokół samego siebie. Czas jest wielkim naszym skarbem. Mówią nawet, że czas to miłość. Możliwość służenia innym”.

Czas dowodzi, że Tarnogórskie Stowarzyszenie –UTW dobrze służy mieszkańcom naszego miasta i powiatu. Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się, by udało się zorganizować koncert.

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Zdjęcia wykonał Alek Słabik

Call Now ButtonZadzwoń teraz