Józik ma nowych opiekunów

Data publikacji: 5 lutego 2014

Józik – ptak gwarek mieszkający w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym ma nowych rodziców adopcyjnych. W wyniku przeprowadzonej w Starostwie Powiatowym zbiórki pieniędzy opiekunami ptaka stali się pracownicy urzędu. Do zbiórki przyłączyli się członkowie Zarządu Powiatu ze starostą Lucyną Ekkert na czele oraz pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowego Zespołu Obsługi Finansowej Oświaty. W ramach akcji „Daj piątaka na ptaka” udało się zebrać kwotę 600 złotych.

Gwarek Józik mieszka obecnie w nowym pawilonie dla ptaków. W miejscu zamieszkania gwarka zawiśnie wkrótce tablica informująca o nowych sponsorach. Wcześniej – od 2009 do 2013 roku środki na utrzymanie ptaka pochodziły z budżetu powiatu.

Gwarek to średni ptak z rodziny szpakowatych, zamieszkujący południową Azję od Indii i Cejlonu po Malezję i Indonezję. Ma lśniąco czarne upierzenie, z wyjątkiem białych plam na skrzydłach, żółte wyrostki skórne na szyi oraz pomarańczowe nogi i dziób. Mierzy ok. 30 cm
Na wolności odzywa się różnymi głosami. Jest ptakiem mimetycznym – posiada duże zdolności naśladowania różnych dźwięków, w tym ludzkiej mowy, w związku z czym jest cenionym ptakiem hodowlanym. Przewyższa pod tym względem papugi.