Świat zmysłów

Data publikacji: 5 lutego 2014

W Muzeum w Tarnowskich Górach zobaczyć można ciekawą wystawę zatytułowaną „Świat zmysłów”, która przygotowana została przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W ramach ekspozycji zainstalowano moduły edukacyjne umożliwiające widzom samodzielne przeprowadzenie prostych eksperymentów i poznanie tajników funkcjonowania podstawowych narządów zmysłu: słuchu, wzroku, węchu i dotyku. W otwarciu wystawy, które miało miejsce 6 lutego, uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Strategii, Promocji i Sportu Starostwa Powiatowego – naczelnik Justyna Schmidt – Łakomy oraz Mirosław Ogiński.

Na ekspozycję składają się trzy części. Pierwsza to „Receptory” – tutaj zwiedzający mogą zobaczyć, jak zbudowane są poszczególne organy odpowiedzialne za odbieranie bodźców. Proste eksperymenty pozwolą na sprawdzenie, w jaki sposób funkcjonują nasze zmysły, m.in. widzenie peryferyjne, powidok lub granice słuchu. Drugą cześć nosi nazwę „Mono czy stereo” i pokazuje modele przedstawiające, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł – dwojga oczu i dwojga uszu zwiększają jego możliwości odbiorcze. W trzeciej części zatytułowanej „Iluzje” na zwiedzających czekają triki optyczne. Można tu sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi, a także poddać się bodźcom powodującym złudzenia słuchowe.

Wystawa czynna będzie do kwietnia 2014 roku, od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 16.00, w soboty i niedziele od 10.00 do 15.00. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy wszystkich mieszkańców naszego powiatu, a w szczególności uczniów naszych szkół!