Logotyp Ucze sie w TG

Na innowacyjność, unikatowość i atrakcyjność stawiali członkowie jury wybierający najlepsze działania, wyroby, miejsca, imprezy, produkty i usługi w ramach konkursu „Gwiazdy Spichlerza”, organizowanego cyklicznie co dwa lata przez Fundację Lokalna Grupa Działania „Spichlerz Górnego Śląska”. Posiedzenie komisji oceniającej odbyło się 5 lutego w Koszęcinie. Zasiedli w niej: dyrektor Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Częstochowie Stanisław Gmitruk, wicestarosta Powiatu Tarnogórskiego Andrzej Elwart, reprezentant Powiatu Lublinieckiego Tadeusz Toma oraz reprezentant Powiatu Gliwickiego Elżbieta Wymysło oraz prezes LGD „Spichlerz” Iwona Janic (przewodnicząca). Jury oceniło czterdzieści jeden zgłoszeń do konkursu.

W kategorii „Turystyka” komisja zadecydowała o przyznaniu dwóch równorzędnych miejsc dla Czarteru spacerowego jachtu motorowego do żeglugi turystyczno-rekreacyjnej po Kanale Gliwickim i Odrze – P.H.U. Piotr Jaruszowiec oraz Pakietu Agroturystycznego Koszęcin Historia-Przyroda zgłoszonego przez Gospodarstwo Agroturystyczne Koszęcin Grzegorz Bambynek. II miejsce przyznano Małemu Muzeum „Klamory u Erwina” – Erwin Sapik.

W kategorii „Kultura” wyłoniono następujących laureatów: I miejsce zajął Chór Spichlerzowy „Muzyka Łączy Regiony”, II nagrodą uhonorowano Panią Różę Kosielską zajmującą się promocją śląskiej gwary, natomiast III miejsce otrzymała Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Mażoretki z Ciasnej.

W kategorii „Gastronomia” nagrodzeni zostali: I miejsce Pasztet Szefa z Pniowa – Zakład Produkcyjno-Usługowy Tadeusz Marciniszyn, II miejsce Restauracja Blue Moon Michał Pradela oraz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Krystyna Kocorek.

Oceniając zgłoszenia w kategorii „Obiekty noclegowe” komisja podjęła decyzję o przyznaniu dwóch pierwszych miejsc dla Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Pawełek” oraz Agroturystyki Renaty i Piotra Wons z Łagiewnik Wielkich. Drugie miejsce otrzymał Zajazd Nowy Dwór położony w gminie Ciasna.

Izabela Karaś z gminy Krupski Młyn, tworząca rzeźby, sztukę użytkową i malarstwo, oraz Elżbieta Chudaś prowadząca firmę Elizabeth pracownia artystyczna, wyrabiająca biżuterię artystyczną zostały uhonorowane I miejscem w kategorii „Rękodzieło”. Drugie miejsce w tejże kategorii zajął Janusz Kosmała – Kowalstwo artystyczne.

W ostatniej kategorii („Inne”) zostali nagrodzeni: Gospodarstwo Agroturystyczne Ranczo Krystian Kiełbasa (I miejsce), Gospodarstwo Pszczelarskie „Pasieka Leśna” prowadzone przez Stefanię i Helmuta Małek (II miejsce) oraz Gospodarstwo Pszczelarskie Pasieka 90/0552 Alberta Wienchola (III miejsce). Wszystkim laureatom i kandydatom serdecznie dziękujemy i gratulujemy.