Rolnicze dopłaty

Data publikacji: 19 lutego 2014

To spotkanie ma na celu zmobilizować nas wszystkich do nadchodzącej XI kampanii przyjmowania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych, ONW i rolno – środowiskowych. Ruszamy 17 marca – mówił 18 lutego w Starostwie Powiatowym Stanisław Gmitruk, dyrektor Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie. Na dorocznym spotkaniu informacyjno – promocyjnym dotyczącym unijnych dopłat do rolnictwa gościł wicewojewoda Andrzej Pilot.

Jak podkreślił Stanisław Gmitruk Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wdraża Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w najszybszym tempie pośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Przekazanie do 7 lutego 2014 r. na konta bankowe polskich rolników ponad 52,8 mld złotych wsparcia z PROW 2007-2013 stawia nas bezapelacyjnie na pozycji lidera UE. Potwierdzają to opracowania przygotowane przez Europejską Komisją ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa obchodziła 20 lecie istnienia. Od początku swej działalności do dziś przekazała na rozwój wsi i obszarów wiejskich oraz wsparcie sektora rolno – spożywczego i rybackiego kwotę 195,8 mld zł.

XI kampania przyjmowania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych, ONW i rolno – środowiskowych potrwa od 17 marca do 15 maja 2014 roku. Później wniosek będzie można złożyć jeszcze do 9 czerwca ale należy liczyć się z redukcją dofinansowania o 1% za każdy dzień zwłoki. Szczegółowych informacji udzielają biura ARiMR. Najbliższe z nich mieści się w Nakle Śląskim przy ul. Morcinka 9, tel. 32 382 33 61.

Organizatorami spotkania byli: Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, Śląski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Tarnogórskie Biuro Powiatowe ARIMR oraz Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego.