Sukcesy judoków w Ostrawie i Sosnowcu

Data publikacji: 19 lutego 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Znowu pracowita końcówka tygodnia dla UKS Judo „Ahinsa”. W sobotę 15 lutego w czeskiej Ostrawie, odbył się Otwarty Puchar Czech w Judo, w którym wystartowało prawie 900 zawodników z Czech, Słowacji, Polski, Ukrainy, Austrii i Białorusi. Klub „Ahinsa” reprezentowali: Jakub i Agata Binek, Martyna Nolewajka, Łukasz Szołtysik, Dominik Kapała i Gosia Woś. Brązowe medale w swoich wagach zdobyli: Jakub Binek, Martyna Nolewajka i Agata Binek.

Kuba po wygranej pierwszej walce, w drugiej pomimo rzutu na seoinage, przegrał przez wskazówki sędziowskie z Zakharem Ponomarenko, bowiem rzut został uznany za zrobiony z kolan (tzw. niskie seoi). Czesi jako jedyni w Europie nawet młodzikom, zabraniają robić ten rzut z tej pozycji. Później Kuba musiał kolejno wygrać 4 walki, żeby zdobyć medal.

Przeciwnicy Jakuba to: Stusak Dominik JC Trebova (Czechy), Ponomarenko Zakhar Sparta Nyzin (Ukraina), Bruknar Simon Savada Polna (Czechy), Prosek Martin Banik Ostrawa (Czechy), Kozanek Martin (Slavia STU Bratysława (Słowacja), Mayerhofer Jakob Karuna Wiedeń (Austria).

Wyniki wagi 46 kg :
1. Ponomarenko Z. (Ukraina)
2. Simanek P. (Czechy)
3. Binek Jakub (POLSKA)
3. Palivach S. (Białoruś)
W niedzielę w Zagłębiowskim Turnieju Judo w Sosnowcu, I miejsca wywalczyli: Łukasz Szołtysik, Antoni Woś i Dominik Kapała, II miejsce zdobyła Małgosia Woś, a III miejsca zajęli Łukasz Kurek i Alan Przybycin.