Polsko – ukraińska współpraca

Data publikacji: 24 lutego 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Wspólne badania naukowe, wymiana studencka oraz realizacja projektów w zakresie innowacji technologicznych to główne założenia współpracy, jaką z ośrodkami medycznymi na Śląsku nawiązać zamierza Uniwersytet Medyczny w Kijowie. Jednym z elementów tej współpracy mają być praktyki medyczne studentów kijowskiej uczelni odbywane w czasie wakacji między innymi w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym im. dr B. Hagera w Tarnowskich Górach.

Wspólne badania naukowe, wymiana studencka oraz realizacja projektów w zakresie innowacji technologicznych to główne założenia współpracy, jaką z ośrodkami medycznymi na Śląsku nawiązać zamierza Uniwersytet Medyczny w Kijowie. Jednym z elementów tej współpracy mają być praktyki medyczne studentów kijowskiej uczelni odbywane w czasie wakacji między innymi w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym im. dr B. Hagera w Tarnowskich Górach. – Jestem otwarty na każdą formę współpracy z państwa uczelnią – oświadczył prezes spółki Janusz Piotrowski, który 24 lutego spotkał się z zagranicznymi gośćmi: profesorem Sergiejem Grigorowiczem, kierownikiem Katedry Anatomii Patologicznej, Histologii i Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Kijowie, konsultantem krajowym do spraw anatomii patologicznej oraz Alexandrem Pokanewyczem, prezesem kijowskiej uczelni. Praktyki w śląskich szpitalach odbywać mogłoby rocznie, w okresie od lipca do sierpnia, około 40 studentów z Kijowa. Ukraińscy goście spotkali się również ze starostą Lucyną Ekkert oraz z członkami Zarządu Powiatu.
Uniwersytet Medyczny w Kijowie działa od 22 lat, kształci studentów na trzech wydziałach: lekarskim, stomatologicznym, farmacji a także na studiach podyplomowych. Przedstawiciele kijowskiej uczelni przyjechali na Śląsk na zaproszenie Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, która stara się o uruchomienie pierwszego w Polsce niepublicznego wydziału lekarskiego. Współpraca między tymi dwiema placówkami została już nawiązana. W ramach wizyty goście z Kijowa spotkali się także m.in. z profesorem Marianem Zembalą, eurodeputowanymi, parlamentarzystami i I Wicewojewodą Śląskim Andrzejem Pilotem.

Call Now ButtonZadzwoń teraz