Ruszyła kwalifikacja wojskowa

Data publikacji: 3 marca 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Do 9 kwietnia potrwa w Powiecie Tarnogórskim kwalifikacja wojskowa. 3 marca uroczyście otworzyli ją: ppłk. Roman Nowogrodzki – Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach, starosta Lucyna Ekkert, komandor podporucznik Dariusz Szlachcic z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach oraz Janusz Bentkowski i Jan Maśko z Biura Bezpieczeństwa Publicznego. Kwalifikacja wojskowa to jeden z pierwszych elementów egzaminu obywatelskiego. Prowadząca kwalifikację wojskową komisja sprawdza, którzy młodzi ludzie są zdolni do pełnienia czynnej służby wojskowej.

Do 9 kwietnia potrwa w Powiecie Tarnogórskim kwalifikacja wojskowa. 3 marca uroczyście otworzyli ją: ppłk. Roman Nowogrodzki – Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach, starosta Lucyna Ekkert, komandor podporucznik Dariusz Szlachcic z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach oraz Janusz Bentkowski i Jan Maśko z Biura Bezpieczeństwa Publicznego. Kwalifikacja wojskowa to jeden z pierwszych elementów egzaminu obywatelskiego. Prowadząca kwalifikację wojskową komisja sprawdza, którzy młodzi ludzie są zdolni do pełnienia czynnej służby wojskowej. Mimo że od 5 lat nie ma już zasadniczej służby wojskowej, to przeprowadzenie kwalifikacji jest obowiązkowe, aby móc określić odpowiednią kategorię zdolności do pełnienia ewentualnej służby.
Komisja pracuje w budynku Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ulicy Sienkiewicza 16. W czasie tegorocznej kwalifikacji sprawdzeni zostaną mężczyźni urodzeni w 1995 roku oraz ci urodzeni w innych latach, którzy nie posiadają m.in. określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Ponadto komisja sprawdzi także kobiety, które kończą naukę na studiach medycznych lub weterynaryjnych. Łącznie kwalifikację wojskową przejdzie w tym roku około 820 osób z naszego powiatu. Stawiając się przed komisją należy zabrać ze sobą dowód osobisty, posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobierania nauk. Brak obecności na kwalifikacji może skutkować nałożeniem grzywny.

Call Now ButtonZadzwoń teraz