Porcelana śląska od narodzin po kres życia i świata

Data publikacji: 17 marca 2014

– Ta wystawa ma uświadomić ludziom, że Śląsk nie tylko „brudnym” przemysłem stoi, ale także pięknymi rzeczami, jak porcelana – takimi słowy Irena Gatys wprowadziła w temat różnych zastosowań porcelany gości przybyłych na wernisaż wystawy „Porcelana śląska od narodzin po kres życia i świata”. Wernisaż odbył się w Centrum Kultury Śląskiej 14 marca 2014 r.

Na wstępie państwo Irena i Roman Gatys podziękowali dyrektorowi Centrum Kultury Śląskiej Stanisławowi Zającowi za umożliwienie zorganizowania tej wystawy w pałacu, a wójtowi gminy Świerklaniec Kazimierzowi Flakusowi za finansowe wsparcie wernisażu. Potem odbył się pokaz slajdów prezentujących wybrane, często unikatowe okazy z bogatej kolekcji państwa Gatys, a oni sami opowiedzieli zebranym o różnych zastosowaniach tego tworzywa w dziejach człowieka. Przy okazji zaapelowali o przekazywanie starych wyrobów z porcelany. Następnie uczestnicy wernisażu mogli przyjrzeć się z bliska eksponatom prezentowanym w CKŚ i porozmawiać o nich z ich właścicielami.

Tekst i zdjęcia: CKŚ