Z profesorem Miodkiem o ojczyźnie polszczyźnie

Data publikacji: 31 marca 2014

„Co nowego w ojczyźnie polszczyźnie” to temat wykładu – spotkania z profesorem Janem Miodkiem, który miał miejsce 24 marca i był okazją do rozmowy o kulturze języka. Gość ze względu na ogromne zainteresowanie wygłosił aż dwa wykłady, no bo cóż… sala Tarnogórskiego Centrum Kultury może jednorazowo pomieścić tylko 224. osoby. Wykładowca to gość wyjątkowy, tarnogórzanin znany wszystkim Polakom dzięki ciekawym audycjom telewizyjnym poświęconym kulturze języka, które pozwalają przeciętnemu odbiorcy poznać tajniki językowej poprawności.

Profesor dr hab. Jan Miodek to wybitny językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim; związany jest z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie pełni funkcję dyrektora Instytutu Filologii Polskiej. Jest także członkiem Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego. Popularność przyniosła mu audycja telewizyjna „Ojczyzna polszczyzna”, emitowana w TV w latach 1987- 2007; od 2009 roku profesor Miodek prowadzi taki telewizyjny poradnik językowy pod tytułem „Słownik polsko@polski” na antenie TVP Polonia. Podczas programu widzowie z Polski i zagranicy mogą zadawać pytania dotyczące języka polskiego za pośrednictwem Skype,a lub wysyłając e-maile.

Pierwszy wykład profesora Miodka w Tarnowskich Górach zgromadził młodzież reprezentującą różne szkoły powiatu tarnogórskiego, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne oraz przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Był to więc wykład dla audytorium międzypokoleniowego, które słuchało z ogromnym zaciekawieniem o ciekawych przemianach w polszczyźnie współczesnej, ale także o historii gwary śląskiej .

Wykładu drugiego wysłuchali słuchacze Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz liczni goście z burmistrzem Tarnowskich Gór Arkadiuszem Czechem i przewodniczącym Rady Miasta Stanisławem Kowolikiem. Wykład – spotkanie z profesorem Janem Miodkiem autorytetem w dziedzinie poprawności językowej to doskonała lekcja języka polskiego, jednocześnie wspaniała gawęda o języku i kulturze w ogóle. Profesor Miodek cieszy się ogromną popularnością wśród tarnogórzan, w pamięci których pozostają także jego Rodzice – matka Janina – profesorka Liceum Pedagogicznego i ojciec Franciszek wieloletni dyrektor szkoły podstawowej numer 2.

Z Miodkami , Rodzicami – Janiną i Franciszkiem, a także profesorem Janem Miodkiem , uczniem obecnego Gimnazjum nr 1 i LO im. S. Staszica, czuje się związanych wielu tarnogórzan. Zresztą profesor Miodek zawsze podkreśla swój związek z miastem gwarków i swój przyjazd do Tarnowskich Gór na zaproszenie Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku potraktował jak przyjazd do bliskich sobie ludzi, do rodziny.

Wykłady o zmianach w języku polskim na pewno pozwoliły tak młodzieży, jak i bardziej dojrzałym słuchaczom popatrzeć krytycznie na codzienny język, a także zweryfikować niektóre niejasności i wątpliwości. Zresztą o tych zawiłościach poprawnościowych profesor Miodek mówił ze swadą, dając humorystyczne przykłady najlepiej przemawiające do słuchaczy. I bez wątpienia można wykład „Co nowego w ojczyźnie polszczyźnie”, spotkanie z profesorem dr hab. Janem Miodkiem, zamknąć refleksją : „Tym, co zdradza nas najczęściej, nie są ani przyjaciele, ani wrogowie, ale nasz własny język”.
Warto zapamiętać, że można w każdą sobotę o godz. 17.00 w TVP Polonia oglądać na żywo „Słownik polsko@polski”, albo powtórki tego programu na innych kanałach.
Ciekawy fotoreportaż redaktora Zbigniewa Markowskiego i film z wykładu można zobaczyć na stronie www.tg.net.pl

Zdjęcia Marek Herceliński

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW