Tarnogórski „Plastyk” we Włoszech

Data publikacji: 2 kwietnia 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Uczniowie tarnogórskiego Zespołu Szkół Artystyczno – Projektowych między 23 do 28 marca uczestniczyli w spotkaniu partnerskim we Włoszech zorganizowanym przez szkołę Liceo Artistico F.Mengaroni w Pesaro. Było to już czwarte spotkanie przedstawicieli szkół o profilu artystycznym z Włoch, Hiszpanii, Turcji i Polski w ramach projektu Comenius „My home Town S.P.A.C.E.”, którego tematem wiodącym tym razem było hasło: Ambicja.


Uczniowie tarnogórskiego Zespołu Szkół Artystyczno – Projektowych między 23 do 28 marca uczestniczyli w spotkaniu partnerskim we Włoszech zorganizowanym przez szkołę Liceo Artistico F.Mengaroni w Pesaro. Było to już czwarte spotkanie przedstawicieli szkół o profilu artystycznym z Włoch, Hiszpanii, Turcji i Polski w ramach projektu Comenius „My home Town S.P.A.C.E.”, którego tematem wiodącym tym razem było hasło: Ambicja.

Gospodarze przygotowali bardzo atrakcyjny program pobytu dla szkół partnerskich, dzięki któremu uczniowie i opiekunowie z tarnogórskiego „Plastyka” poznać mogli specyfikę włoskiej artystycznej szkoły średniej oraz bogate dziedzictwo kulturowe nadmorskiego miasta Pesaro oraz okolicznych miejscowości.

Pobyt nasz, jako że była to niedziela, rozpoczął się od wernisażu prac uczniów Liceo Artistico Mengaroni w miejscowym teatrze Teatro Sperimentale na temat książki „Pinokio”, po którym zostaliśmy zaproszeni na przedstawienie baletowe na motywach tej książki. Nowatorskie i oryginalne podejście do interpretacji tej opowieści podobało się nie tylko licznie zgromadzonym dzieciom, ale również dorosłym – opowiada Danuta Herman, koordynator projektu.

Każdy kolejny dzień wizyty wypełniony był po brzegi: najpierw prezentacje multimedialne poszczególnych szkół, wystawy prac uczniów oraz sprawozdania z działań w projekcie, potem wspólne warsztaty artystyczne, na których uczniowie i nauczyciele próbowali swych sił w zdobieniu ceramiki oraz wykonywali prace graficzne.

Zwiedziliśmy także szkołę organizatora pobytu we Włoszech. Szkoła, która kontynuuje wielowiekową tradycję miasta Pesaro związaną z ceramiką, może poszczycić się bogatymi zbiorami oraz fantastycznie wyposażonymi pracowniami. Oprócz kierunku związanego z wyrobem ceramiki, uczniowie mogą rozwijać swój talent specjalizując się w grafice, sztukach wizualnych, projektowaniu i kreowaniu ubioru, projektowaniu wnętrz, architekturze oraz multimediach – wspomina Danuta Herman.

Gospodarze zorganizowali również dla swoich tarnogórskich gości wycieczki. Uczniowie zwiedzili pobliską miejscowość Gradara, w której znajduje się przepiękny średniowieczny zamek, z którym związana jest romantyczna historia miłosna Paolo i Francesci. Zostali także zaproszeni do zwiedzania miasta Urbino, którego centrum historyczne zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 r.. Zwiedzili Pałac Książęcy, który jest najbardziej znanym zabytkiem Urbino oraz jednym z najwspanialszych przykładów architektonicznych włoskiego renesansu. Pałac jest siedzibą Narodowej Galerii regionu Marche, w której mieszczą się liczne dzieła urodzonego w Urbino malarza Raffaella Santi.

Ostatniego dnia włoscy gospodarze pokazali gościom z Polski muzeum miasta Pesaro, w którym podziwiali liczne zbiory ceramiki oraz arcydzieł sztuki sakralnej. Z miastem związany jest także jeden z najwspanialszych włoskich kompozytorów operowych Gioachino Rossini. W konserwatoriom znajdującym się w centrum Pesaro młodzież wysłuchała wspaniałego koncertu gitarowego i fortepianowego oraz porywających arii operowych w wykonaniu kilkorga studentów konserwatorium.

Wieczorem całotygodniowe spotkanie zakończył niesamowicie bogaty pokaz mody „Art Nouveau”, w którym wystąpiły uczennice szkoły włoskiej i polskiej. Przepiękne stroje wykonane przez uczennice obydwu szkół zdobyły wielkie uznanie i były entuzjastycznie oklaskiwane przez licznie zgromadzoną publiczność.

Pełen niesamowitych wrażeń tydzień minął bardzo szybko i chociaż pogoda nas nie rozpieszczała, wszystkim dopisywały humory, a uśmiech gościł na naszych twarzach przez cały czas. Niezwykła gościnność włoskich rodzin i nauczycieli, perfekcyjna organizacja, przepyszne potrawy, możliwość poznania codziennego życia i zwyczajów mieszkańców Italii oraz przepiękne widoki i szum morza dostarczyły nam ogromu pozytywnej energii i pozostaną na długi czas w naszej pamięci – mówi Danuta Herman.

Call Now ButtonZadzwoń teraz