Mistrzowie pięknego słowa

Data publikacji: 8 kwietnia 2014

Refleksyjne, wzruszające czasem zabawne prezentacje poezji, prozy, monologów aktorskich i poezji śpiewanej przyciągnęły publiczność do Restauracji „Kałamarz”. 7 kwietnia do tego miejsca Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury im. H. Jordana zaprosił miłośników pięknego słowa, aby w kameralnej atmosferze uhonorować najlepszych uczestników eliminacji powiatowych 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych. Kilka dni wcześniej bo 1 kwietnia w siedzibie PMDK przy ul. Sienkiewicza odbyły się eliminacje, które prowadzone były w formie czterech otwartych turniejów. Był konkurs recytatorski, „wywiedzione ze słowa”, poezja śpiewana oraz teatr jednego aktora.

Profesjonalne jury : Tomasz Molitor – instruktor teatralny ROK w Katowicach, Krystyna Nowińska – Ptaszkowska – aktorka Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach oraz Bartosz Socha – aktor Teatru „Gry i Ludzie” w Katowicach wysłuchało 20 reprezentantów szkół ponadgimnazjalnych i jedną osobę dorosłą. Spośród uczestników konkursu jury wyróżniło 9 osób.

A oto laureaci konkursu :

w turnieju recytatorskim:
równorzędne I miejsca :
Julia Kubik z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. Tarnowskich. Jordana
Gabriela Mankiewicz ( kategoria osób starszych )
Roksana Zubek z I Liceum Ogólnokształcącego im S. Sempołowskiej

w turnieju poezji śpiewanej:
Dominika Wiśniewska z I Liceum Ogólnokształcącego im S. Sempołowskiej

w turnieju „Teatr Jednego Aktora”
równorzędne I miejsca :
Julia Kubica z I Liceum Ogólnokształcącego im Tarnowskich. Sempołowskiej
Paulina Gruszka z II Liceum Ogólnokształcącego im St. Staszica
Franciszek Robak z Tarnogórskiego Centrum Kultury

w turnieju „Wywiedzione ze słowa”:
dwa równorzędne wyróżnienia:
Wiktoria Benduch z Tarnogórskiego Centrum Kultury
Alicja Trojan z Tarnogórskiego Centrum Kultury

Zdobywcy I miejsc reprezentować będą Powiat Tarnogórski na eliminacjach regionalnych w Katowicach w dniach 9 i 10 kwietnia.

Podczas uroczystości w „Kałamarzu” gratulowano laureatom, wręczono dyplomy i nagrody oraz podziękowania dla nauczycieli, a dokonali tego: Marian Szukalski – członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego, Krystyna Duda reprezentująca Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry, Jacek Pieczyk – Dyrektor PMDK oraz Anna Jastalska – główna organizatorka eliminacji.
Sponsorami nagród dla uczestników byli: Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury im. H. Jordana, Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski w Tarnowskich Górach.