„Ślonsko godka to piykno godka”

Data publikacji: 14 kwietnia 2014

Budzenie tożsamości regionalnej, duma z tradycji, popularyzacja pięknej gwary śląskiej to cele jakie przyświecały organizatorom II edycji konkursu „Ślonsko godka to piykno godka”, który 9 kwietnia odbył się w Zespole Szkół Budowlano – Architektonicznych w Tarnowskich Górach .Konkurs połączono z obchodzonym w szkole Dniem Ziemi Śląskiej.
W konkursie rywalizowały 3 gimnazja :Zespół Szkół i Przedszkola w Kaletach Miotku, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Miedarach oraz Gimnazjum w Brynku. Łącznie w zmaganiach gwarowych udział wzięło 6 zespołów, 15 uczestników w różnych kategoriach.

Prezentacjom poszczególnych uczestników przyglądali się uczniowie ZSBA, którzy mogli podziwiać monologi, wiersze, pieśni ludowe w wykonaniu młodszych kolegów. Po każdym występie następowały gromkie brawa, a to znak, że się podobało!!! Oceną występów zajęło się jury, w którego skład weszli: przewodnicząca Ewa Czudaj – wice dyrektor szkoły i nauczyciel języka polskiego, Ryszard Bochynek – nauczyciel historii oraz Magdalena Strzykała – uczennica klasy III a Technikum. Oceniano: słownictwo gwarowe, grę aktorską, strój i rekwizyty oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Po konkursie, kiedy jury udało się na naradę, uczniowie „Budowlanki” zaprezentowali krótkie monologi, oczywiście w gwarze śląskiej. Podczas przerwy przygotowano poczęstunek. Goście mogli posmakować chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, napić się kawy i herbaty. Można było również obejrzeć ekspozycję związaną z projektem „Żywa historia Tarnowskich Gór”, która poświęcona została detalom architektonicznym miasta.

I miejsce zdobyły uczennice z Zespołu Szkół i Przedszkola w Kaletach Miotku przygotowane przez Marię Smyczek – Danuta Magiera, Karolina Gros, Monika Mryka, Dominika Opara, które przedstawiły skecz „Młody górnik”;
II miejsce zajęła grupa wokalna w składzie: Anna Grudzińska, Alicja Brzezińska, Patrycja Stępień, Weronika Mansfeld, Krzysztof Dądela, Marcin Jędrzejak, Beniamin Banysch z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Miedarach, przygotowana przez Joannę Sleziak i Eugeniusza Kostkę;
III miejsce uzyskała Kamila Kołodziej z Gimnazjum w Brynku ( opiekun – Eleonora Krywalska), która zaprezentowała monolog „Jak dawniej żyło się na Śląsku”.
Oprócz nagród za finałowe miejsca, każdy z uczestników otrzymał dyplom, upominek oraz coś słodkiego.

Dyrekcja Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach podkreśliła bardzo wyrównany poziom występów uczestników. Serdecznie podziękowała młodzieży za piękne chwile z gwarą, opiekunom za przygotowanie uczniów do występu. Publiczności – uczniom Budowlanki również należą się podziękowania za tworzenie niepowtarzalnej atmosfery, za miłe przyjęcie gości, za popularyzację i ocalanie mowy Ślązaków. Jest to skarb naszej regionalnej kultury, o który wszyscy musimy zadbać, bo przecież ślonsko godka to pikno godka.