Trzy medale w Mistrzostwach Polski Karate Kyokushin

Data publikacji: 14 kwietnia 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Na rozegranych 6 kwietnia w Katowicach XLI Mistrzostwach Polski Seniorów Karate Kyokushin Polskiego Związku Karate zawodnicy TKS-u „Karate” potwierdzili, że należą do najlepszych w kraju i wywalczyli 2 złote i 1 brązowy medal indywidualnie oraz wicemistrzostwo drużynowe!

Na najwyższym stopniu podium stanęli obrońcy tytułów z ubiegłego roku, Dobrosława Habraszka (-65 kg kobiet) i Marek Wolny (-90 kg mężczyzn), a brązowy krążek wywalczył wracający po kilku latach na podium Mistrzostw Polski, Łukasz Baron. Dobrosława Habraszka w drodze do złota zwyciężyła Joannę Popczyk (Opole) i Aleksandrę Matysiak (Nowy Tomyśl), a jej finałowa rywalka Emilia Płaszczyńska (Ostrołęka) z powodu kontuzji poddała walkę, z kolei Marek Wolny rozstrzygnął wszystkie swoje walki przed czasem, kolejno z Mateuszem Golombem (Opole), Andrzejem Winiarskim (Chrzanów) i Dawidem Gogolą (Katowice). Te efektowne zwycięstwa dały mu także tytuł najlepszego zawodnika Mistrzostw. Łukasz Baron w eliminacjach pokonał Tomasza Kacperczaka (Jastrzębie Zdrój) i Sebastiana Biłbaka (Suwałki), a w ćwierćfinale Kordiana Czarneckiego (Warszawa). W półfinale nie dał rady obrońcy tytułu Michałowi Kalmusowi z Piaseczna. Na miejscach 5-8 zostały sklasyfikowane tarnogórzanki startujące w kategorii do 55 kg – Klaudia Mastalerz i Sandra Nowak, które po zwycięskich eliminacjach, po zaciętych walkach ćwierćfinałowych nie dały rady późniejszym finalistkom Agnieszce Winek i Agacie Zjawińskiej. Nie przebrnęli niestety eliminacji startujący w kategorii do 80 kg Artur Dymarczyk i kategorii do 90 kg Jonasz Sosna. Brązowy medal w kategorii do 80 kg wywalczył reprezentujący Radzymin ale trenujący od dłuższego czasu w naszym Klubie Patryk Kostrzewa. W klasyfikacji drużynowej TKS „Karate” zajął drugie miejsce, co zważywszy na osłabiony skład brakiem obrończyni tytułu w kategorii do 55 kg Marty Lubos (wraca do zdrowia po niedawnym zabiegu) należy uznać za bardzo dobry wynik. W Mistrzostwach wystartowało 125 zawodników z 54 Klubów. Sędzią głównym zawodów był shihan Andrzej Drewniak, sędzią technicznym shihan Eugeniusz Dadzibug a organizatorem TKKF „Czarni Katowice” kierowany przez sensei Dariusza Łyczko.

Bogdan Lubos /trener/: – Wprawdzie nie udało nam się obronić drużynowego tytułu ale to m.in. dlatego, że nie wystartowaliśmy w pełnym składzie. Start w Mistrzostwach Polski był sprawdzianem formy dla trójki naszych reprezentantów na Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Baku w ostatni weekend maja. O formę Marka i Dobrosławy jestem spokojny. Obydwoje bezproblemowo zwyciężyli w swoich kategoriach i powinni w Azerbejdżanie walczyć o medale. Również Klaudia Mastalerz walczyła bardzo dobrze. Ćwierćfinałowa porażka po bardzo wyrównanej walce z byłą Mistrzynią Europy Agnieszką Winek ujmy nie przynosi. Bardzo cieszy powrót na podium Łukasza Barona. To bardzo utalentowany zawodnik i mam nadzieję, że ten medal pozwoli mu na nowo uwierzyć w siebie i jeszcze nieraz da nam powody do radości. Poza trójką, która startowała w Mistrzostwach Polski na Mistrzostwach Europy wystartują także moja córka Marta, która wróciła już do normalnych treningów po niedawnym zabiegu oraz junior Szymon Grzegorzyca. Mam nadzieję, że także z Baku wrócimy z medalami.

Oprócz sukcesów w Mistrzostwach Polski Karate Kyokushin zawodnicy tarnogórskiego TKS-u „Karate” mają za sobą także udane starty w Mistrzostwach Śląska Karate. Z rozegranych 16 marca 2014 w Jastrzębiu Zdroju XXXIV Mistrzostw Makroregionu Śląskiego Karate Kyokushin Polskiego Związku Karate nasi zawodnicy wrócili aż z czterema medalami. Złote krążki wywalczyli faworyci, medaliści Mistrzostw Europy w swoich kategoriach Marek Wolny w kategorii powyżej 80 kg seniorów i Szymon Grzegorzyca w kategorii do 60 kg juniorów. Srebrne medale zdobyli Dobrosława Habraszka w kategorii powyżej 55 kg seniorek, która w finale niespodziewanie uległa cięższej o 20 kg rywalce z Katowic Marcie Mazurek i Artur Dymarczyk w kategorii do 80 kg seniorów. Marek Wolny, który walczył bardzo efektownie i skutecznie został uznany najlepszym zawodnikiem Mistrzostw. W klasyfikacji drużynowej, pod nieobecność kilku naszych czołowych zawodników, TKS „Karate” zajął IV miejsce. Nie powiodło się tym razem Sandrze Nowak (-55 kg seniorek) i Jonaszowi Sośnie (+80 kg seniorów), którzy odpadli w eliminacjach. W zawodach rozegranych w Hali Sportowej Jastrzębskiego Węgla wzięło udział 133 zawodników z 27 klubów.

Z kolei w Kobierzycach 5 kwietnia rozegrano jeden z największych Turniejów Karate dla dzieci i młodzieży w Europie ”KobierzyceCup2014”. Wśród prawie 400 zawodników z kilku krajów wystartowała 10-osobowa drużyna TKS-u „Karate”. Tarnogórzanie w bardzo silnej konkurencji wywalczyli 2 medale. Kacper Kaczmarek został wicemistrzem w kategorii powyżej 60 kg kadetów 12-13 lat, a Anna May zdobyła brązowy medal w kategorii do 55 kg młodziczek 14-15 lat. Pozostali zawodnicy TKS-u: Patrycja Tarasiewicz, Filip Krupa, Piotr Mośny, Mateusz Przebieracz, Jakub Rogoziński, Karol Zientek, Rafał Balbierz i Marek Staniecki odpadli w eliminacjach lub ćwierćfinałach.