W poszukiwaniu czasu

Data publikacji: 14 kwietnia 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

„W poszukiwaniu czasu. Zegary i warsztat zegarmistrza Franciszka Wieganda” to tytuł wystawy, która uroczyście otwarta zostanie jutro – we wtorek 15 kwietnia 2014 r. o godz. 18.00 w Centrum Kultury Śląskiej. Wspaniałe czasomierze pana Franciszka zostaną pokazane w pięknie zaaranżowanej przez Mariusza Paluchiewicza z Muzeum Śląskiego sali na pierwszym piętrze pałacu w Nakle Śląskim. Franciszek Wiegand zgodził się wypożyczyć swoje zabytkowe witryny, w których miejsce znalazły mniejsze zegary i zegarki z jego kolekcji.

„W poszukiwaniu czasu. Zegary i warsztat zegarmistrza Franciszka Wieganda” to tytuł wystawy, która uroczyście otwarta zostanie jutro – we wtorek 15 kwietnia 2014 r. o godz. 18.00 w Centrum Kultury Śląskiej. Wspaniałe czasomierze pana Franciszka zostaną pokazane w pięknie zaaranżowanej przez Mariusza Paluchiewicza z Muzeum Śląskiego sali na pierwszym piętrze pałacu w Nakle Śląskim. Franciszek Wiegand zgodził się wypożyczyć swoje zabytkowe witryny, w których miejsce znalazły mniejsze zegary i zegarki z jego kolekcji. Najbardziej przykuwają jednak uwagę zegary ścienne – chronometry astronomiczne. Poza tym na ekspozycję składają się różnego rodzaju wychwyty i zegary wieżowe, wśród nich zabytek z 1891 r. z Głogówka, marki C. Weiss.
Dodatkową atrakcją wystawy jest warsztat tarnogórskiego zegarmistrza, prezentujący narzędzia, za pomocą których Wiegand wyczarowuje swoje zegarmistrzowskie cuda. On sam jest gotów opowiadać o swojej pracy wszystkim zainteresowanym, co powinni wziąć pod uwagę zwłaszcza młodzi ludzie, którzy dopiero zastanawiają się nad wyborem zawodu.
Opracowanie i wykonanie wystawy: Mariusz Paluchiewicz i Krzysztof Gołuch oraz Franciszek Wiegand i Paweł Marusczyk.

Tekst: CKŚ. Fot. Marzena Wesołowska, Renata Głuszek

Call Now ButtonZadzwoń teraz