Papieskim szlakiem

Data publikacji: 16 kwietnia 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Papieskim szlakiem przez Wadowice, Ludźmierz, Dolinę Chochołowską i Lipnicę Murowaną wyruszyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu tarnogórskiego. W ramach powiatowych obchodów kanonizacji Jana Pawła II wycieczkę zorganizowały: Starostwo Powiatowe i Powiatowa Reprezentacja Młodzieży. Relację z wyprawy śladami Karola Wojtyły przygotowały uczennice Asia Blondzik (Zespół Szkół Artystyczno – Projektowych) i Justyna Kuczkowska (II LO im. S. Staszica).


Papieskim szlakiem przez Wadowice, Ludźmierz, Dolinę Chochołowską i Lipnicę Murowaną wyruszyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu tarnogórskiego. W ramach powiatowych obchodów kanonizacji Jana Pawła II wycieczkę zorganizowały: Starostwo Powiatowe i Powiatowa Reprezentacja Młodzieży. Relację z wyprawy śladami Karola Wojtyły przygotowały uczennice Asia Blondzik (Zespół Szkół Artystyczno – Projektowych) i Justyna Kuczkowska (II LO im. S. Staszica).

Zainspirowani kanonizacją Jana Pawła II wybraliśmy się na pielgrzymkę jego śladami, a te trzy dni spędzone razem bardzo pomogły zintegrować szkoły naszego powiatu. Jan Paweł II stał się naszym duchowym przewodnikiem i wyznaczył początek naszego szlaku. Gdzie indziej, jak nie w Wadowicach, moglibyśmy rozpocząć wspólną wędrówkę? Przewodnik szczegółowo przybliżył nam pierwszy-wadowicki etap życia Karola Wojtyły. Słuchaliśmy o jego młodzieńczych pasjach, marzeniach, lecz także bolesnych doświadczeniach: śmierci osób, które od najmłodszych lat uczyły go wiary. Ciekawostką był zwyczaj maturzystów, którzy po zmierzeniu się z egzaminem dojrzałości wybierali się na zawody w jedzeniu kremówek. My również mieliśmy szansę skosztować tego tradycyjnego wypieku. Zwiedziliśmy także Bazylikę oraz kilka innych miejsc ważnych w życiu Karola Wojtyły.

Po zakwaterowaniu w Pyzówce i obiedzie przygotowanym przez naszą gospodynię – panią Zosię, pojechaliśmy do Bazyliki w Ludźmierzu, gdzie zapoznaliśmy się z legendą związaną z koronacją Matki Boskiej Ludźmierskiej, która symbolicznie przekazała berło biskupowi Wojtyle. Wzięliśmy udział we mszy świętej, mając okazję ujrzeć na własne oczy figurę tzw. ,,Gaździny Podhala,,. Nasze serca rozgrzała prelekcja i pokaz multimedialny w namiocie edukacyjnym, a ciała następny punkt programu: relaks w basenach termalnych w Szaflarach. Dzień zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem przy dźwiękach gitary.

Drugiego dnia mimo nie do końca sprzyjającej pogody z nową energią i zapałem udaliśmy się do Doliny Chochołowskiej. Pokryte śniegiem Tatry wzbudzały nasz zachwyt. Zrozumieliśmy dlaczego Karol Wojtyła tak chętnie spędzał tam wolny czas. Zobaczyliśmy też piękne krokusy. Pokonując 15 kilometrowy szlak do schroniska im. Jana Pawła II słuchaliśmy ciekawych opowieści Pani przewodnik o naszym Papieżu. Do autokaru wróciliśmy zmęczeni ale szczęśliwi, Dzień jeszcze miał dla nas kolejne atrakcje. Następne 2-3 godziny spędziliśmy w Parku Wodnym w Zakopanem i na Krupówkach. Basen niesamowicie wzmógł nasz apetyt, lecz pani gospodyni Zosia przyszła nam na ratunek serwując fenomenalne domowej roboty pierogi: z mięsem, ruskie i z jagodami. Po sytym posiłku nadszedł czas nakarmić ducha na eucharystii we wspólnym gronie w Kościele w Pyzówce. Do snu utuliło nas śpiewanie.

W piątek – ostatni dzień pielgrzymowania – skupiliśmy się trochę bardziej na nadchodzących świętach, uczestnicząc w warsztatach robienia palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej. Kiedy już daliśmy upust artystycznej stronie naszych osobowości nadszedł czas na ostatni punkt programu: Łagiewniki. Już pierwsze spojrzenie na Sanktuarium skąpane w promieniach zachodzącego słońca wywarło na nas olbrzymie wrażenie. Ksiądz Piotr zapoznał nas z symboliką ołtarza, oraz przypomniał o ustanowieniu przez Jana Pała II święta Miłosierdzia Bożego, potem odprawił mszę w kaplicy świętej Faustyny. Na kilka minut przed opuszczeniem Sanktuarium, kiedy przybywaliśmy w Kaplicy Miłosierdzia Bożego, mieliśmy szczęście wsłuchać się w niezwykle pokorny, lecz także przepełniony wiarą i radością śpiew sióstr zakonnych. Z tym refleksyjnym akcentem wyruszyliśmy w drogę powrotną do Tarnowskich Gór.

Chcielibyśmy bardzo podziękować Starostwu Powiatowemu za dofinansowanie tej wspaniałej pielgrzymki, a pani kierownik, Zofii Taborowskiej za pomysł i organizację. Nasi opiekunowie , także zasługują na ogromne dziękuje : pani Ewunia Mann, pani Kasia Kluba – Gąsiewicz, pan Jarosław Wesołek oraz ksiądz Piotr Golus. Ślicznie dziękujemy i prosimy o jeszcze.

Zapewniamy, iż ten czas na długo zaszył się w naszej pamięci. Cieszymy się również, że dzięki pielgrzymowaniu osoba Jana Pawła II stała się nam jeszcze bliższa.

Call Now ButtonZadzwoń teraz