Bezpieczny senior

Data publikacji: 18 kwietnia 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

„Bezpieczny senior” to temat spotkania z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji, które miało miejsce 14 kwietnia i było okazją do rozmowy o różnych aspektach bezpieczeństwa zwłaszcza osób starszych.

„Bezpieczny senior” to temat spotkania z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji, które miało miejsce 14 kwietnia i było okazją do rozmowy o różnych aspektach bezpieczeństwa zwłaszcza osób starszych. Gośćmi tego wyjątkowego wykładu dla słuchaczy Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku byli funkcjonariusze Powiatowej Komendy Policji: zastępca komendanta policji, młodszy inspektor Władysław Walicki, podinspektor Artur Wieczorek – naczelnik Wydziału Prewencji, starszy posterunkowy Marek Szołtysik, aspirant sztabowy – Wojciech Dolata, rzecznik prasowy nadkomisarz – Sebastian Korecki oraz prowadzący spotkanie aspiranci: Adam Cichowski z Wydział Prewencji, Rafał Openchowski z Wydziału Prewencji i Adam Kocik z Wydziału Ruchu Drogowego.

Wykładowcy reprezentujący różne wydziały Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach omawiali trzy sfery bezpieczeństwa: zachowań seniorów w trudnych sytuacjach takich jak zaczepki młodocianych na ulicy oraz napad w celu rabunkowym, różne metody oszustw wobec seniorów i bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Bez wątpienia spotkanie z przedstawicielami Policji pozwoliło popatrzeć na problem bezpieczeństwa z perspektywy doświadczeń stróżów prawa, którzy na co dzień na naszym terenie spotykają się z różnymi przejawami przestępstw dokonywanych na szkodę seniorów. Istotne było zapewne uświadomienie słuchaczom, że powinni być czujni, ponieważ pomimo nagłaśniania typowych metod działania przestępców, jak na przykład metody wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, kradzieży „na hydraulika”, są to w dalszym ciągu bardzo częste przestępstwa. Zapewne analiza danych o udziale osób w dojrzałym wieku w wypadkach drogowych pozwoli uważniej zastanawiać się nad własnym zdrowiem i sprawnością , aczkolwiek w tym wypadku także młodzi kierowcy mieliby wiele do rozważenia.

W działania edukacyjne policja zaangażowała także grupę licealistów z I LO im. S. Sempołowskiej, którzy pod opieką księdza Piotra Golusa przygotowali kilka scenek teatralnych, ilustrujących pierwszą część wykładu o zachowaniach w sytuacji agresji wobec seniorów. Spotkanie zakończyło się wręczeniem słuchaczom ulotek z podstawowymi informacjami, co robić w sytuacjach, kiedy jest się ofiarą lub świadkiem przestępstwa; często reakcja i informacje świadków lub ofiar pozwalają policji właściwie zadziałać.

Zapewne można wykład „Bezpieczny senior”- spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji zamknąć refleksją Oscara Wilde’a: „Wszyscy żyjemy na tym świecie, po którym ręka w rękę kroczą: dobro i zło, grzech i niewinność. Zamknąć oczy na jedną jego połowę, by żyć w spokoju i bezpieczeństwie – to jakbyśmy chcieli dla większej pewności wędrować z zamkniętymi oczami wśród urwisk i przepaści”.

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW
Tarnogórskie Stowarzyszenie- UTW zaprasza 28 kwietnia 2014 roku o godz. 16:30 do Tarnogórskiego Centrum Kultury na wykład wiceburmistrza Tarnowskich Gór – Piotra Skrabaczewskiego: „Praktyczne kompendium wiedzy o gospodarowaniu nieruchomościami”

Więcej informacji na stronie: www.utwtg.pl

Call Now ButtonZadzwoń teraz