Profesor Buzek z wizytą w powiecie

Data publikacji: 24 kwietnia 2014

Profesor Jerzy Buzek gościł 23 kwietnia w powiecie tarnogórskim. Na uroczystej sesji Rady Miasta w Miasteczku Śląskim złożył gratulacje Mieczysławowi Dumieńskiemu, który w tym dniu otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta. W Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim wziął udział w uroczystym otwarciu wystawy grafik profesora Jana Szmatlocha. Na koniec dnia w spotkał się z mieszkańcami powiatu w zespole Szkól Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach.

Moja znajomość z panem Mieczysławem Dumieńskim to wielkie przeżycie. To człowiek niezwykle otwarty ale też bardzo wymagający. Warto go słuchać i warto z nim współpracować. Dzięki panu Mieczysławowi zmienialiście państwo historię na całym Śląsku. Jego działania stanowiły dowód na to, że musimy walczyć o środowisko i jednocześnie nie tracić miejsc pracy. Jestem przekonany, że Mieczysław Dumieński przyniesie temu miastu jeszcze wiele chwały – mówił profesor Buzek na uroczystej sesji w Miasteczku Śląskim.

Podczas wieczornego spotkania z mieszkańcami profesor Jerzy Buzek opowiedział między innymi o roli Polski we wspólnocie europejskiej oraz o tym, jak zmienił się nasz kraj w ciągu 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej.

Polacy opowiadają się za Unią Europejską w sposób jednoznaczny, obecnie nasze członkostwo popiera aż 80% Polaków – podkreślił profesor. – Nasze małe i średnie przedsiębiorstwa zawojowały Europę i wygrały z rynkami zachodnimi, w ciągu dziesięciu lat eksport wzrósł trzykrotnie, w sposób zdecydowany podniósł się poziom życia, rolnictwo dało sobie świetnie radę, mamy ogromne pieniądze na odnowienie naszych miast, restaurację przemysłu i tworzenie miejsc pracy. My także daliśmy Unii Europejskiej bardzo wiele, przede wszystkim entuzjazm, zapał, nasze wartości, umiejętności, doświadczenie, a także powiew nadziei i ogromną wiarę w Unię Europejską, której nam wszyscy zazdroszczą – przekonywał Jerzy Buzek.

Profesor nie omieszkał wspomnieć również o swoich śląskich korzeniach, Chorzowie Starym w którym się wychował i pociągach z węglem, które stawały pod jego domem.
Przez całe życie mogłem pokazać to, czego się nauczyłem na Śląsku, to stąd wyniosłem wysoką kulturę pracy i kontaktów międzyludzkich – powiedział.