O gospodarowaniu nieruchomościami

Data publikacji: 5 maja 2014

„Praktyczne kompendium wiedzy o gospodarowaniu nieruchomościami” to temat wykładu – spotkania słuchaczy Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku z wiceburmistrzem Tarnowskich Gór Piotrem Skrabaczewskim, który miał miejsce 28 kwietnia i był okazją do rozmowy o gospodarowaniu nieruchomościami i zarządzaniu własnym majątkiem.

Uczestnicy spotkania mieli szanse uzyskać ekspercką wiedzę z zakresu skutecznego zarządzania majątkiem, poznać aspekty prawne zabezpieczeń różnego rodzaju własności prywatnej potocznie zwanej nieruchomościami. Nie zabrakło też informacji Wykładowcy, zajmującego się problemami gospodarki gminy Tarnowskie Góry, o typowych problemach mieszkańców posiadających nieruchomości. Okazuje się bowiem w praktyce, że nieznajomość prawa komplikuje życie wielu, wydawałoby się szczęśliwym, posiadaczom majątku -nieruchomości w formie mieszkania, domku, czy nawet działki.

Wykładowca omówił, między innymi, jakie dokumenty regulują prawo posiadania różnych form własności i jakie to ma praktyczne znaczenie dla właścicieli nieruchomości .Zwrócił także uwagę na organizację urzędów zajmujących się tym problemem, wskazał możliwości korzystania z różnych źródeł informacji dotyczących nieruchomości, jak na przykład portal internetowy geodety powiatowego, portal Urzędu Miasta – tu odnaleźć można między innymi „Plan zagospodarowania przestrzennego” i inne dokumenty dotyczące prawa miejscowego.

Bez wątpienia spotkanie z wiceburmistrzem Piotrem Skrabaczewskim ekspertem szacowania nieruchomości pozwoliło popatrzeć na problemy gospodarowania własnymi nieruchomościami z perspektywy doświadczeń urzędnika, który na co dzień na naszym terenie spotyka się z różnymi problemami mieszkańców , szczególnie trudnymi dla seniorów. Ważne było zapewne uświadomienie słuchaczom, że powinni być czujni w sprawie swojego stanu posiadania, uważnie przeglądać wszystkie dokumenty, a nawet sprawdzić te, które posiadają; często bowiem zdarza się, że coś w dokumencie nie jest doprecyzowane i rodzi to poważne problemy prawne-tu wykładowca podał przykład zapisu imienia z literą l/ł. No i oczywiście Wykładowca zwrócił także uwagę na różne prawne aspekty zarządzania majątkiem przez seniora.

Zapewne można wykład „Praktyczne kompendium wiedzy o gospodarowaniu nieruchomościami” – spotkanie z wiceburmistrzem Piotrem Skrabaczewskim zamknąć refleksją amerykańskiego uczonego, filozofa i polityka – jednego z twórców Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, Benjamina Franklina, który przekonywał: „Kieruj swoim interesem, bo inaczej on tobą pokieruje”.
Stanisława Szymczyk sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Tarnogórskie Stowarzyszenie – UTW zaprasza 12 maja 2014 roku o godz. 16:30 do Tarnogórskiego Centrum Kultury na wykład filmologa Jana Jakuba Pudełko połączony z projekcją filmu.

Więcej informacji na stronie: www.utwtg.pl