Plastyk z wizytą w Turcji

Data publikacji: 13 maja 2014

Grupa uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Artystyczno – Projektowych między 28 kwietnia a 4 maja uczestniczyła w ostatnim już spotkaniu partnerskim w projekcie Comenius „My Home Town S.P.A.C.E”, które odbyło się w szkole Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi w Osmaniye w Turcji


Grupa uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Artystyczno – Projektowych między 28 kwietnia a 4 maja uczestniczyła w ostatnim już spotkaniu partnerskim w projekcie Comenius „My Home Town S.P.A.C.E”, które odbyło się w szkole Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi w Osmaniye w Turcji

W czasie spotkania, w którym udział wzięli również partnerzy ze szkół we Włoszech i Hiszpanii, mieliśmy okazję poznać bliżej najbardziej egzotyczny i daleki kraj, w którym znajduje się współpracująca z nami szkoła artystyczno – muzyczna. Przygotowany przez gospodarzy program obejmował zajęcia artystyczne w szkole tj. warsztaty malowania na wodzie tradycyjną metodą Ebru, warsztaty tańca ludowego czy koncert tradycyjnej muzyki tureckiej. Zwiedziliśmy też szkołę, będąc pod wrażeniem jej nowoczesnego wyposażenia w najnowszej generacji sprzęt – opowiada Danuta Herman, koordynator projektu.

Każda ze szkół zaprezentowała swoje prace malarskie, graficzne i fotograficzne podczas wystawy w miejscowym Centrum Kultury. Motywem przewodnim tego spotkania była „Kreatywność”. Uczennice reprezentujące ZSA-P (Paulina Mielnik i Kamila Lukaszczyk) przedstawiły prezentację ukazującą wkład pracy naszych uczniów w projekt Comenius oraz filmy o naszej szkole i mieście.

Nasi gospodarze pokazali nam również najbardziej cenne zabytki znajdujące się w pobliżu ich miasta. Zwiedzaliśmy ruiny starożytnego miasta Karatepe, podziwialiśmy przepiękne rzymskie mozaiki w muzeum Zeugma w mieście Gaziantep oraz mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak wiele wysiłku i mozolnej pracy wymaga utkanie tradycyjnego tureckiego dywanu – mówi Danuta Herman.

Tureccy nauczyciele oraz rodziny goszczące uczniów z zagranicy przyjęli nas niezwykle serdecznie i gościnnie. Uczennice mieszkające u swoich tureckich rówieśniczek poznały codzienne życie, zwyczaje panujące w Turcji jak również skosztowały licznych tradycyjnych potraw.

Okazało się, że mimo dzielących nas różnic kulturowych czy światopoglądowych, mogliśmy znaleźć wspólny język, a niesamowita gościnność, hojność i otwartość naszych partnerów pozostanie na długo w naszej pamięci – podkreśla koordynator.

Call Now ButtonZadzwoń teraz