Wiele konkursów, wiele talentów

Data publikacji: 14 maja 2014

14 maja w Starostwie Powiatowym podsumowano dziewiątą już edycję Tarnogórskiego Forum Oświatowego. Jak co roku wręczono nagrody w konkursach dla dzieci i młodzieży organizowanych przez szkoły powiatu. Nagrody odebrali laureaci Konkursu Młodej Przedsiębiorczości, IV Konkursu Ekologicznego, VIII Powiatowego Konkursu Chemicznego dla Gimnazjalistów, Powiatowego Konkursu Matematycznego, konkursu na „Zabawkę fizyczną” oraz konkursu na „Najlepsze stoisko Targów Edukacyjnych 2014 r.”.


14 maja w Starostwie Powiatowym podsumowano dziewiątą już edycję Tarnogórskiego Forum Oświatowego. Jak co roku wręczono nagrody w konkursach dla dzieci i młodzieży organizowanych przez szkoły powiatu. Nagrody odebrali laureaci Konkursu Młodej Przedsiębiorczości, IV Konkursu Ekologicznego, VIII Powiatowego Konkursu Chemicznego dla Gimnazjalistów, Powiatowego Konkursu Matematycznego, konkursu na „Zabawkę fizyczną” oraz konkursu na „Najlepsze stoisko Targów Edukacyjnych 2014 r.”.

Organizowanie Konkursu Młodej Przedsiębiorczości stało się już powiatową tradycją. W tym roku pierwsze miejsce w konkursie zdobyli uczniowie Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Nakle Śląskim: Magdalena Duda i Przemysław Kubanek. Drugie miejsce wywalczyli uczniowie z Centrum Edukacji Ekonomiczno – Handlowej im. K. Goduli: Dominika Szulc i Marcin Gazda, a na trzecim uplasowali się uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich: Sylwia Zakrzewska
i Agnieszka Hendel. Komisja konkursowa przyznała także wyróżnienie dla uczniów I LO im. S. Sempołowskiej Michała Suska i Karola Wonsa.

W bieżącym roku zorganizowana została już 4 edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego pod patronatem Starosty Tarnogórskiego. Zmagania odbyły się w trzech kategoriach, w których przyznano następujące miejsca.
Kategoria „Makieta, fotografia”
1.Aleksandra Kaldonek (Energia wiatru, słońca i wody)- Gimnazjum nr 19 w Gliwicach
2.Aleksandra Trybel (Energia wiatru, słońca i wody) Gimnazjum nr 2 w Tarnowskich Górach
3.Hanna Smodis (Dom pasywny)Gimnazjum nr 2 w Tarnowskich Górach
3.Anna Skowronek (Dom pasywny) Gimnazjum nr 2 w Pyskowicach
Kategoria „Opracowanie pisemne”
1.Szymon Dudek (Dom pasywny) Gimnazjum nr 2 w Pyskowicach
2. Mateusz Gozdek (Biogazownie) Gimnazjum w Kaletach
3.Monika Winkler (Energetyka jądrowa) Gimnazjum w Strzebiniu
Kategoria „Prezentacja, film”
1.Samuel Szmid (Biogazownie) Gimnazjum w Wieszowej
2.Piotr Howaniec (Pompa ciepła) Gimnazjum w Kaletach
3.Mikołaj Wesołek (Pompa ciepła) Gimnazjum w Salezjańskim Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Tarnowskich Górach

Zwyczajem Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarnowskich Górach jest od ośmiu lat organizowanie Powiatowego Konkursu Wiedzy Chemicznej dla Gimnazjalistów pod patronatem Starosty Tarnogórskiego. Tym razem w konkursie wzięli udział gimnazjaliści z trzech powiatów: ziemskiego – tarnogórskiego i gliwickiego oraz grodzkiego powiatu bytomskiego. Pierwsze miejsce w konkursie zajęli Szymon Koch i Krol Musioł z Salezjańskiego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, drugie – Beniamin Paś i Marcin Gruca z tej samej szkoły, trzecie przypadło w udziale Natalii Pilśniak i Weronice Franke z Gimnazjum nr 5 w Tarnowskich Górach oraz Bartoszowi Lesniewskiemu i Jakubowi Zatonowi z Gimnazjum w Brynku.

Jak co roku młodzież naszych szkół sprawdziła również swoje siły w Powiatowym Konkursie Matematycznym. W tym roku konkurs odbył się pod nazwą „Matematyka jest wszędzie” i miał za zadanie pokazać, że tak naprawdę matematyka jest obecna we wszystkich dziedzinach życia współczesnego człowieka.
Pierwsze miejsce w konkursie matematycznym zajął projekt „Siłownia” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących: Roberta Brożyńskiego i Dawida Wałacha. Drugie miejsce uzyskał projekt „Paradoksy” ucznia Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących – Szymona Chrynia, a na trzecim miejscu uplasował się projekt „Gdzie chemia nie może, tam matematykę pośle” uczniów Zespołu Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących – Patrycji Olech i Joanny Kempy.

Już po raz czternasty odbył się w tym roku konkurs na „Zabawkę fizyczną”. Zmagania organizowane są w dwóch kategoriach: zabawka fizyczna i zabawka fizyczna elektryczna. W kategorii „Zabawka elektryczna” pierwsze miejsce zajęli Mateusz Nurzyński z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Maciej Nowak z I LO im. S. Sempołowskiej, drugie miejsce wywalczyli Patryk Tylutki z Zespołu Szkół Chemoczno – Medycznych i Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej – Curie i Bartłomiej Morawiec z Państwowych Szkół Budownictwa w Bytomiu. Trzecie miejsce uzyskali: Patryk Markefka i Przemysław Drygalak z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Przyznano również wyróżnienia dla Marcina Substyka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Marka Foksa i Błażeja Pietrygi z Wieloprofilowego Zespołu Szkół oraz Tomasza Kandzi z Zespołu Szkół Budowlano – Architektonicznych. W kategorii „Zabawka fizyczna” pierwsze miejsce zajęli Piotr Skiba i Wojtek Gębski z I LO im. S. Sempołowskiej oraz Patryk Duda z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, drugie Daria Wiśniewska i Michał Andrzejewski z Salezjańskiego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, trzecie – Małgorzata Zyzik i Karolina Kaduk z Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Jan Stanek z I LO im. S. Sempołowskiej.

W kwietniu tego roku już po raz trzynasty Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach zorganizowało Targi Edukacyjne. Wydarzenie to skierowane do uczniów klas III gimnazjów Powiatu Tarnogórskiego miało za zadanie umożliwić absolwentom gimnazjów właściwy wybór szkoły średniej. Gimnazjaliści w jednym miejscu mogli zapoznać się z całą ofertą edukacyjną na poziomie ponadgimnazjalnym, zasięgnąć opinii o kierunkach kształcenia i specyfice poszczególnych szkół, porozmawiać z uczniami i nauczycielami danej szkoły. Do dyspozycji mieli również doradców zawodowych, którzy udzielali informacji i porad zainteresowanym uczniom lub rodzicom uczniów. Organizowanym przez Starostwo Powiatowe Targom Edukacyjnym każdego roku towarzyszy konkurs na „Najciekawsze stoisko wystawowe”, w którym oceniane są: oryginalność, walory estetyczne, jakość przygotowanych materiałów promocyjnych i sposób promocji wizerunku szkoły. W bieżącym roku komisja konkursowa pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł przyznała I Liceum Ogólnokształcącemu im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 750 zł zdobył Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Tarnowskich Górach, trzecie miejsce i 500 zł przypadło Zespołowi Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach. Komisja postanowiła przyznać również wyróżnienie dla Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. K. Goduli w Tarnowskich Górach.

Nagrody laureatom poszczególnych konkursów wręczali: starosta Lucyna Ekkert, członek Zarządu Powiatu Marian Szukalski, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Fiała, poseł Tomasz Głogowski, radna Sejmiku Województwa Śląskiego Barbara Dziuk oraz sponsorzy.

Wydarzenie uświetnił występ zespołu „Szansa” z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. Henryka Jordana oraz taneczne pokazy uczniów Centrum Edukacji Ekonomiczno – Handlowej w Tarnowskich Górach. Wystąpiła również Aleksandra Orłowska – solistka od dwóch lat uczestnicząca w zajęciach wokalnych w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury. Ola jest dwukrotną finalistką Festiwalu Zaczarowanej Piosenki organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”, a ostatnio dostała się do finału konkursu „Wygraj Sukces”.

Call Now ButtonZadzwoń teraz