Drzwi do normalności – filmoterapia planowa dla niepełnosprawnych

Data publikacji: 15 maja 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Drzwi do normalności – warsztaty Filmoterapii Planowej dla osób niepełnosprawnych to cykl 6 dniowych warsztatów polegających na uczestniczeniu osób niepełnosprawnych z Tarnowskich Gór w tworzeniu filmu krótkometrażowego na każdym etapie jego powstawania. Od 26 maja w tarnogórskim Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych przy ul. Opatowickiej 112, w godzinach od 9.00 do 12.00, odbywać będą się sześciodniowe warsztaty filmoterapii planowej dla osób niepełnosprawnych. Jest jeszcze pięć wolnych miejsc na powyższe zajęcia.

Drzwi do normalności – warsztaty Filmoterapii Planowej dla osób niepełnosprawnych to cykl 6 dniowych warsztatów polegających na uczestniczeniu osób niepełnosprawnych z Tarnowskich Gór w tworzeniu filmu krótkometrażowego na każdym etapie jego powstawania. Od 26 maja w tarnogórskim Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych przy ul. Opatowickiej 112, w godzinach od 9.00 do 12.00, odbywać będą się sześciodniowe warsztaty filmoterapii planowej dla osób niepełnosprawnych. Jest jeszcze pięć wolnych miejsc na powyższe zajęcia. Zainteresowani zgłaszać mogą się do pani Anieli Jany – prezesa Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – telefon kontaktowy: 512 532 080, adres mailowy: cwip.tg@gmail.com lub anielajany@gmail.com

Pod koniec 2013 roku Gliwicki Klub Filmowy WROTA rozpoczął trzy letni projekt kulturalno – terapeutyczny „Drzwi do normalności – warsztaty filmoterapii planowej dla osób niepełnosprawnych”, w latach 2014 – 2016 klub zamierza zorganizować takie warsztaty w większości miast Górnego Śląska. Materiały powstałe podczas tych zajęć będą bazą wyjściową do sporządzenia publikacji i instruktażu na temat filmoterapii planowej, która będzie udostępniana nieodpłatnie osobom chcącym stosować tego typu terapię edukacyjną w warsztatach oraz chcących umożliwić przygodę z filmem osobom niepełnosprawnym (publikacja będzie przetłumaczona także na język angielski). Dokumenty zostaną zaprezentowane przy okazji obchodów 15 lecia działalności klubu w 2016 roku. Tarnogórskie warsztaty to jeden z punktów na górnośląskiej mapie działań Gliwickiego Klubu Filmowego WROTA. Ta część projektu została dofinansowana ze środków Gminy Tarnowskie Góry(jest to siódme miasto objęte projektem Drzwi do normalności).

Relację fotograficzną i video z innych miast można obejrzeć na stronie www.filmoterapia.eu

Filmoterapia Planowa jest to innowacyjne podejście do terapii dla osób niepełnosprawnych zapoczątkowana przez Gliwicki Klub Filmowy Wrota. Filmoterapia w największym skrócie to tworzenie filmu przez osoby niepełnosprawne na każdym etapie jego powstawania oraz czynne uczestnictwo w tworzeniu kultury (z każdego warsztatu powstają krótkometrażowe filmy, które będą także wykorzystane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Drzwi, którego Klub jest organizatorem). Warsztaty filmoterapii planowej wzbudzają coraz to większe zainteresowanie (m.in. powstają na jej temat prace naukowe, a plan zdjęciowy filmu „Droga do zrozumienia”, był obserwowany przez ekipę z Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Efektem końcowym jest 53 minutowy film dokumentalny, który definiuje filmoterapię planową oraz przebieg produkcji filmu „Droga do zrozumienia”).

Terapia za pomocą filmu jest znana już od pewnego czasu, jednak do tej pory była ona utożsamiania z oglądaniem filmów przez pacjenta w celu wywołania określonych zachowań lub obudzenia świadomości w określonym kierunku. Tego typu filmoterapia sprawdza się i nadal będzie. Warsztaty prowadzone przez Gliwicki Klub Filmowy WROTA dotyczą filmu, ale od drugiej strony. Od strony, która wciąż się rozwija i pozostaje dla wielu niedostępna, czyli plan filmowy. Film sam w sobie jest sztuką młodą i przechodzi nieustające zmiany, które owocują nowymi możliwościami w zakresie obrazu i wizualizacji. Filmoterapia planowa nie będzie polegać na oglądaniu filmów, lecz ich realizacji przez wszystkie etapy produkcyjne. Film ma pewną właściwość zrzeszającą pozostałe sztuki, gdyż jest on ich połączeniem. W okresie produkcyjnym, montażowym czy postprodukcyjnym towarzyszy nowoczesna technika, komputery, oraz oprogramowanie. To wszystko w połączeniu, daje ruchomy obraz wzbogacony dźwiękiem. Mamy tu plastykę, fotografię, muzykę, choreografię, scenografię, aktorstwo i technologie. To są podstawowe punkty wyjściowe. Podstawy do bazowania technicznego i realizatorskiego w tym przypadku również terapeutycznego.

Żeby zrozumieć osobę niepełnosprawną trzeba wsłuchać się w jej potrzeby, w jej mowę, krzyk, spojrzenie, dotyk i nauczyć się je odczytywać. Wyróżniamy kilka ogólnych potrzeb osób niepełnosprawnych:
Potrzeba bezpieczeństwa,
Potrzeba doznawania opieki,
Potrzeba porozumienia z otoczeniem,
Potrzeba bycia zauważanym,
Potrzeba kontaktu z rówieśnikami,
Potrzeba poczucia własnej wartości.

Na warsztatach Filmoterapii Planowej są dotykane każde z powyższych potrzeb dzięki czemu po zakończonych warsztatach podopieczni czują się w jakimś stopniu spełnieni, ich pewność siebie wzrasta, mają poczucie zrobienia czegoś wielkiego, czyli stworzenie filmu na każdym etapie jego produkcji z drobną pomocą prowadzących warsztaty. Na warsztatach osoby te uczą się samodzielności (obsługa sprzętu filmowego), kreatywności (tworzenie scenografii i praca nad scenariuszem) i pewności siebie (m.in. praca aktora przed kamerą). Te cechy pomogą im się odnaleźć w swoim codziennym życiu i dadzą im należytą godność, do której mają prawo.

Strony Gliwickiego Klubu Filmowego WROTA:

Strona Klubu http://www.gkf.com.pl/
Strona filmoterapii planowej http://www.filmoterapia.eu/
Strona filmu „Droga do zrozumienia” http://www.ddz.gkf.com.pl/
Strona Grupy Filmowej Interwencji http://www.gfi.gkf.com.pl/
Strona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Drzwi http://www.ffdrzwi.gkf.com.pl/

Call Now ButtonZadzwoń teraz