Rozmowy o zdrowiu

Data publikacji: 29 maja 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

„Fakty o układzie kostnym” to temat wykładu, rozmowy o zdrowiu, który 26 maja dla słuchaczy Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku wygłosiła prof. dr hab. nauk medycznych Krystyna Żwirska- Korczala. Wykład z cyklu rozmów o zdrowiu był okazją do zastanowienia się jak należy dbać o zachowanie kondycji zdrowotnej.


„Fakty o układzie kostnym” to temat wykładu, rozmowy o zdrowiu, który 26 maja dla słuchaczy Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku wygłosiła prof. dr hab. nauk medycznych Krystyna Żwirska- Korczala. Wykład z cyklu rozmów o zdrowiu był okazją do zastanowienia się jak należy dbać o zachowanie kondycji zdrowotnej.

Gość spotkania, prof. dr hab.n.med. Krystyna Żwirska – Korczala, to endokrynolog, specjalista chorób tarczycy i zaburzeń hormonalnych, związana ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym – jest kierownikiem Katedry i Zakładu Fizjologii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko – Dentystycznym w Zabrzu Rokitnicy. Profesor dr hab.n.med. Krystyna Żwirska – Korczala to naukowiec i dydaktyk, zajmujący się problemami zdrowia jak: otyłość a zaburzenia czynności wydzielniczej przysadki, tarczycy, nadnerczy i gonad; wpływem melatoniny na wydzielanie innych hormonów; metabolizmem kości i kolagenu u kobiet czy też wykorzystaniem terapii androgenowej u transseksualnych kobiet. Uczestniczyła w wielu zjazdach, sympozjach i konferencjach, zagranicznych i krajowych. Jest autorką i współautorką blisko 100. artykułów, w tym kilkudziesięciu opublikowanych w czasopismach zagranicznych, oraz referatów, których wiele zostało wygłoszonych na zjazdach zagranicznych.

„Fakty o układzie kostnym” to temat, który powinien zainteresować wszystkich bez względu na wiek; jest to problem cywilizacyjny i zaczyna się, jak zresztą większość naszych zdrowotnych kłopotów, już we wczesnym okresie naszego życia. I praktycznie przez całe życie pracujemy na ubytek masy kostnej- osteoporozę, która w wieku „senioralnym” powoduje już bardzo poważne problemy.
Dowiedzieli się więc słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW jakie czynniki decydują o budowie, a potem ubytku tkanki kostnej, jak dbać o zdrowie, jaką stosować profilaktykę medyczną, żywieniową i fizyczną – w znaczeniu dbania o sprawność fizyczną. Bez wątpienia warto z tych uwag zapamiętać, że stary poczciwy tran dostarcza nam sporą dawkę bardzo nam potrzebnej i łatwo przyswajalnej witaminy D3.

Przestrogę, której udzieliła profesor Krystyna Żwirska – Korczala słuchaczom wykładu można ująć krótko jako konieczność prewencji, czyli konieczności świadomego i higienicznego życia; zawsze przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.
Wykładowczyni omówiła także czym są choroby tarczycy i jak ten narząd wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiadając na pytania profesor Krystyna Żwirska – Korczala zwróciła uwagę na rolę badań, którym w pewnym wieku powinni się poddać wszyscy , by określić stan swoich kości, czy gospodarki hormonalnej.
Wykład profesor Krystyna Żwirskiej – Korczala dał słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku dużą wiedzę o funkcjonowaniu organizmu i bardzo przydatne wskazówki dotyczące higieny życia i zdrowia. Okazuje się , że bardzo stare powiedzenie: człowieku lecz się sam – jest bardzo mądrą radą na dbanie o swoje zdrowie.

Przecież niewiele pomoże najlepszy specjalista i nowoczesne leki, jeśli sami o siebie nie zadbamy. Trzeba jednak wiedzieć, jak dbać o swoje zdrowie i zapewne spotkanie z profesor Krystyną Żwirską – Korczalą pokazało w jakimś stopniu jak to robić, by sobie nie zaszkodzić.

Wykład – rozmowę o zdrowiu można podsumować refleksją starożytnego myśliciela – greckiego filozofa Demokryta: „Ludzie błagają Boga o zdrowie. Nikt jednak ze śmiertelników nie myśli, że zachowanie zdrowia leży w jego własnych rękach.”

Stanisława Szymczyk sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Tarnogórskie Stowarzyszenie- UTW zaprasza 24 czerwca 2014 roku o godz. 16:00 na NOC ŚWIĘTOJAŃSKĄ NA ŻABICH STAWACH. ZAKONCZENIE ROKU TYLKO DLA SŁUCHACZY UTW. Więcej informacji na stronie: www.utwtg.pl

Call Now ButtonZadzwoń teraz