Wicestarosta częstował kuroniówką

Data publikacji: 5 czerwca 2014

Kuroniówka to zupa grochowa, którą na początku lat 90. XX wieku wydawano na ulicach Warszawy. Swoją nazwę wzięła od Jacka Kuronia, działacza opozycyjnego, polityka, ministra pracy i polityki socjalnej w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Hanny Suchockiej. Na kuroniówkę, 4 czerwca, w 25 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, zaprosiło mieszkańców powiatu Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach. Zupą częstował Andrzej Elwart, wicestarosta tarnogórski. – Częstowanie kuroniówką trzeba traktować jedynie jako happening, który przypomina o historii.

Kuroniówka to zupa grochowa, którą na początku lat 90. XX wieku wydawano na ulicach Warszawy. Swoją nazwę wzięła od Jacka Kuronia, działacza opozycyjnego, polityka, ministra pracy i polityki socjalnej w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Hanny Suchockiej. Na kuroniówkę, 4 czerwca, w 25 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, zaprosiło mieszkańców powiatu Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach. Zupą częstował Andrzej Elwart, wicestarosta tarnogórski. – Częstowanie kuroniówką trzeba traktować jedynie jako happening, który przypomina o historii. Dla mnie symbolem przemian nie jest kuroniówka ale to, że wówczas było 161 posłów niezależnych, a dzisiaj jest 460 – mówił Andrzej Elwart

Zupę ugotował dla gości Adam Bruner z Rogatego Rancza. – Mamy oryginalną kuchnię polową i przygotowaliśmy prawdziwą żołnierską grochówkę. Zupa gotowała się przez trzy godziny. Grochu nie trzeba było moczyć, bo kotły rozgrzewają się do tak wysokiej temperatury, że nie jest to konieczne. I na tym właśnie polega fenomen kuchni polowej, dlatego też nigdy w domu, na kuchence gazowej nie uda się zrobić równie dobrej grochówki – opowiadał.

4 czerwca obchodziliśmy 25 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Wybory w 1989 r. były rezultatem porozumienia między władzą komunistyczną a przedstawicielami opozycji podczas obrad Okrągłego Stołu. Polska wkroczyła na drogę transformacji jako pierwszy kraj w obozie socjalistycznym. Konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne, które objęły całą Europę Środkowo-Wschodnią.

Dodatkowo w ramach wydarzenia przygotowano słodycze i kolorowanki dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka

Call Now ButtonZadzwoń teraz