Wicestarosta częstował kuroniówką

Data publikacji: 5 czerwca 2014
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Kuroniówka to zupa grochowa, którą na początku lat 90. XX wieku wydawano na ulicach Warszawy. Swoją nazwę wzięła od Jacka Kuronia, działacza opozycyjnego, polityka, ministra pracy i polityki socjalnej w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Hanny Suchockiej. Na kuroniówkę, 4 czerwca, w 25 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, zaprosiło mieszkańców powiatu Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach. Zupą częstował Andrzej Elwart, wicestarosta tarnogórski. – Częstowanie kuroniówką trzeba traktować jedynie jako happening, który przypomina o historii.

Kuroniówka to zupa grochowa, którą na początku lat 90. XX wieku wydawano na ulicach Warszawy. Swoją nazwę wzięła od Jacka Kuronia, działacza opozycyjnego, polityka, ministra pracy i polityki socjalnej w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Hanny Suchockiej. Na kuroniówkę, 4 czerwca, w 25 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, zaprosiło mieszkańców powiatu Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach. Zupą częstował Andrzej Elwart, wicestarosta tarnogórski. – Częstowanie kuroniówką trzeba traktować jedynie jako happening, który przypomina o historii. Dla mnie symbolem przemian nie jest kuroniówka ale to, że wówczas było 161 posłów niezależnych, a dzisiaj jest 460 – mówił Andrzej Elwart

Zupę ugotował dla gości Adam Bruner z Rogatego Rancza. – Mamy oryginalną kuchnię polową i przygotowaliśmy prawdziwą żołnierską grochówkę. Zupa gotowała się przez trzy godziny. Grochu nie trzeba było moczyć, bo kotły rozgrzewają się do tak wysokiej temperatury, że nie jest to konieczne. I na tym właśnie polega fenomen kuchni polowej, dlatego też nigdy w domu, na kuchence gazowej nie uda się zrobić równie dobrej grochówki – opowiadał.

4 czerwca obchodziliśmy 25 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Wybory w 1989 r. były rezultatem porozumienia między władzą komunistyczną a przedstawicielami opozycji podczas obrad Okrągłego Stołu. Polska wkroczyła na drogę transformacji jako pierwszy kraj w obozie socjalistycznym. Konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne, które objęły całą Europę Środkowo-Wschodnią.

Dodatkowo w ramach wydarzenia przygotowano słodycze i kolorowanki dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka

Call Now ButtonZadzwoń teraz